Tarcza diamentowa konieczna do cięcia różnych materiałów budowlanych, takich jak:
- Beton
- Żelbet
- Cegła
- Płytka ceramiczna
- Gres
- Granit
- Marmur
- Piaskowiec
- Drzewo
- Metal
Jest to daleko niecała lista materiałów, które można obrabiać za pomocą tarczy diamentowej. Możliwość cięcia tak szerokiej gamy materiałów uzyskuje się dzięki wysokiej twardości syntetycznego diamentu, który jest elementem tnącym tego typu tarcz. Ale to nie znaczy, że dzięki jednej tarczy diamentowej można ciąć dowolny rodzaj materiału. Producenci osprzętu diamentowego wyraźnie rozróżniają tarcze według różnych materiałów i dobierają różne kompozycje diamentów i proszków metali do skrawania określonych rodzajów surowców. W tym artykule porozmawiamy bardziej szczegółowo o konstrukcji tarcz diamentowych, jakie są i do czego służą. A jeśli potrzebujesz dobrać Tarczę diamentową, aby obrobić ten lub inny rodzaj materiału, po prostu przejdź pod linkiem. Na stronie internetowej firmy Distar znajdziesz profesjonalną tarczę do każdego rodzaju sprzętu i do wykonywania wszelkich zadań budowlanych!
Zalety tarcz diamentowych
Na budowie stosuje się różne rodzaje tarcz – ścierne, metalowe z lutami z węglików spiekanych i diamentowe. Pierwsze dwa typy są wąsko ukierunkowane i praktycznie niestosowalne dla każdego rodzaju kamienia, ale już diamentowe mają wiele zalet, które czynią je numerem 1 zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i domowym:
- Wysoka twardość diamentu umożliwia obróbkę wszelkiego rodzaju materiałów
- Sztywny stalowy korpus nie boi się przegrzania i dużych obciążeń
- Tarcza diamentowa w trakcie cięcia nie zmniejsza się w średnicy
- Wysoka żywotność, która uzyskuje się dzięki odporności diamentu na zużycie
- Tarcze diamentowe są prawie niemożliwe do zniszczenia, w przeciwieństwie do ściernych
- Cięcie za pomocą osprzętu diamentowego jest bardziej przyjazne dla środowiska niż ściernego
- Możliwość pracować zarówno z podawaniem wody, jak i w trybie na sucho
Ten szereg istotnych zalet pozwala nie tylko skrawać wiele materiałów, ale także robić to szybko i ekonomicznie.
Jakie są tarcze diamentowe
W zależności od konstrukcji i wyglądu krawędzi tnącej, tarcza diamentowa dzieli się na kilka rodzajów – segmentowe, ciągłe i turbo.
Segmentowa tarcza diamentowa
Segmentowa to tarcza podzielona na sektory (segmenty) a między nimi są określone odległości. W przypadku tarcz do betonu odległość ta jest nieduża, ale w przypadku różnych materiałów ściernych, takich jak asfalt, jest ona istotnie większa.
Segmenty mogą być "zapieczone" odrazu z korpusem tarczy lub mogą być wyprodukowane osobno, a następnie przyspawane do korpusu za pomocą lasera. Dzięki technologii spawania laserowego lub lutowania, takie tarcze można odnowić, poprzez przyłączenia nowych segmentów do korpusu tarczy. Taka renowacja ma zastosowanie do tarcz o dużych średnicach (350 mm i wyższych) i jest znacznie tańsza niż zakup nowej tarczy.
Tarcze segmentowe są najczęściej używane do prac zgrubnych i dzięki nim tnie się materiały takie jak beton, żelbet, cegła, asfalt etc.
Tarcza diamentowa typu korona
Ten rodzaj tarcz ma diamentową krawędź w postaci ciągłego pierścienia bez żadnych przerw. Dzięki takim tarczom uzyskuje się bardzo równomierne cięcie bez rozdartej krawędzi materiału. Czyste i gładkie krawędzie po cięciu za pomocą solidnej tarczy sprawiają, że są one liderem w dziedzinie materiałów okładzinowych, takich jak kafel, płytki ceramiczne, gres, granit, marmur i inne.
Brak przerw na krawędzi diamentowej negatywnie wpływa na szybkość cięcia, jednak podczas obróbki materiałów okładzinowych ważna jest nie szybkość, ale dokładność i brak odprysków.
Tarcza diamentowa turbo
Tarcza turbo ma również solidną krawędź, ma jednak pofałdowania i różne wgłębienia i wybrzuszenia. Pozwala to osprzętu na lepsze chłodzenie i usuwanie szlamu pyłowego lub wodnego podczas procesu cięcia. Ogólnie rzecz biorąc, możemy powiedzieć, że tarcza turbo jest czymś pomiędzy solidną a segmentową, ponieważ ma średnie wskaźniki prędkości obróbki i jakość krawędzi ciętego materiału.
Najczęściej tarcze turbo są używane w tym samym celu, co tarcze segmentowe, ale istnieją również egzemplarze do zgrubnej pracy z materiałami okładzinowymi.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze tarczy:
Jeśli odwiedzisz dowolny sklep online lub offline, który sprzedaje tarcze diamentowe, można zobaczyć szeroką gamę tarcz. Które z cech są najważniejsze przy wyborze tarczy?
- Rodzaj tarczy
- Średnica
- Otwór montażowy
- Obrabiany materiał
- Sprzęt, do którego jest przeznaczona
- Możliwość pracy na sucho lub na mokro
- Maksymalne dopuszczalne obroty
Wszystkie te parametry można znaleźć w postaci oznaczeń i różnych ikon na samej tarczy. Aby ją wykorzystywać maksymalnie skutecznie, musisz przestrzegać tych zaleceń producenta. Ponadto, aby zmaksymalizować żywotność tarczy diamentowej, warto przestrzegać pewnych zasad podczas pracy:
- Im potężniejszy sprzęt, tym lepiej
- Nie dopuszczaj do przegrzania się tarczy podczas pracy
- Głębokie cięcia najlepiej wykonywać w kilku przejściach
- Tarcza diamentowa powinna ciąć ściśle prostopadle do ciętej powierzchni
- Nie zginaj tarczy podczas cięcia
- Nacisk na osprzęt powinien być minimalny
– Artykuł sponsorowany