Dzisiaj jest: 13.7.2024, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Są wyniki egzaminu ósmoklasistów. Jak wypadły stargardzkie podstawówki?

Dodano: 5 dni temu Autor:
Redakcja poleca!

Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty.

Są wyniki egzaminu ósmoklasistów. Jak wypadły stargardzkie podstawówki?

Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty. Średnie wyniki egzaminu z języka polskiego i matematyki są gorsze niż rok temu, język angielski wypadł na takim samym poziomie. Jak poradzili sobie uczniowie stargardzkich szkół?

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, do egzaminu ósmoklasisty w maju 2024 r. przystąpiło 220 900 uczniów w całej Polsce. W środę absolwenci mogli sprawdzić swoje wyniki online na stronie ziu.gov.pl lub bezpośrednio w szkole. Tego samego dnia absolwentom zostały wydane zaświadczenia oraz informacje o wynikach.

Język polski i matematyka gorzej, język angielski podobnie jak rok wcześniej

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki- 52 proc. Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z egzaminu z angielskiego to 66 proc. punktów, z niemieckiego - 53 proc., z rosyjskiego - 79 proc., z francuskiego - 88 proc., z hiszpańskiego - 72 proc. i z włoskiego - 47 proc.

Uczniowie wykazali się umiejętnością wyszukiwania informacji w tekście. Nie mieli też problemów z znajdowaniem współrzędnych danych punktów w układzie współrzędnych, ale gorzej radzili sobie m.in. z geometrią przestrzenną. Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom zadanie z zakresu kształcenia językowego, które sprawdzało umiejętność zastąpienia sformułowania charakterystycznego dla polszczyzny użytkowej wyrazem lub sformułowaniem z zakresu polszczyzny wzorcowej. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte z geometrii przestrzennej, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi - przekształcenia wzoru na objętość ostrosłupa, aby wyznaczyć jego wysokość i obliczyć różnicę wysokości zbudowanych wież. W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych.

Jak wypadły podstawówki ze Stargardu i powiatu?

Przeanalizowaliśmy wyniki uczniów klas VIII w szkołach podstawowych w Stargardzie i powiecie. Najlepszy średni wynik z języka polskiego uzyskali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strachocinie- 71,6 proc. Najgorzej ojczysty język wypadł w Szkole Podstawowej w Dolicach- 35,95 proc. W mieście najlepiej język polski napisali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego z ul. H. Sienkiewicza 8. Ich średni wynik to 58,80 proc.

Matematyka nie była problemem dla uczniów Szkoły Podstawowej w Marianowie, którzy średnio uzyskali 67,27 proc. Najgorzej królową nauk napisali uczniowie ze Specjalnej Szkoły Podstawowej w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Stargardzie- 16,77 proc. i Szkoły Podstawowej w Dolicach- 18,09 proc. Z miejskich podstawówek ponownie najlepiej wypadła SP nr 1 z wynikiem 51,60 proc.

Dobrze absolwenci podstawówek poradzili sobie z językiem angielskim. Najlepszy wynik uzyskali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grzędzicach- 81,92 proc. Najgorzej egzamin wypadł ponownie w Specjalnej Szkole Podstawowej w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Stargardzie- 34,52 proc. W Stargardzie najlepiej wypadli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego Osiedle Zachód B/15- 77,21 proc.

Jak informuje Portal Samorządowy, przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik wpływa na przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

Komplet wyników: 
https://mapa.wyniki.edu.pl/MapaEgzaminow/


 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
VI Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. Fotorelacja