Dzisiaj jest: 13.7.2024, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Chcą bezpośredniego połączenia kolejowego ze Stargardu do Kołobrzegu

Dodano: tydzień temu Autor:
Redakcja poleca!

Sezon wakacyjny oraz sprzyjająca aura zachęcają do odwiedzin nadmorskich miejscowości.

Chcą bezpośredniego połączenia kolejowego ze Stargardu do Kołobrzegu

Sezon wakacyjny oraz sprzyjająca aura zachęcają do odwiedzin nadmorskich miejscowości. Mieszkańcy powiatów stargardzkiego, łobeskiego, świdwińskiego, białogardzkiego, kołobrzeskiego i drawskiego wnioskują o uruchomienie codziennego połączenia na tej relacji.

Wielu mieszkańcom Polski południowej wydaje się, że okolice Szczecina leżą już nad morzem. Tymczasem ze Stargardu nad morze, w zależności do jakiej miejscowości podróżujemy, jest co najmniej 100 km. Osoby, które chciałyby wybrać się nad polskie wybrzeże pociągiem, zdane są na podróż z przesiadką w Szczecinie, co wiąże się z wydłużeniem czasu przejazdu. Nie brakuje jednak mieszkańców Stargardu, którzy w ten sposób udają się na odpoczynek.

Apel o codzienne, bezpośrednie połączenie z Kołobrzegiem

W internecie trwa obecnie zbieranie podpisów pod petycją o podjęcie skutecznych działań mających na celu utworzenie codziennego, bezpośredniego połączenia pomiędzy Stargardem a Kołobrzegiem przez Białogard i jego umieszczenia w rocznym rozkładzie jazdy pociągów 2024/2025. Adresatem petycji jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Aktualnie pod petycją podpisało się już ponad 500 osób. Grzegorz Piekarzewicz, który jest odpowiedzialny za przekazanie petycji zapewnia, że trafi ona do Marszałka już na początku lipca.

Pod petycją podpisała się grupa mieszkańców województwa zachodniopomorskiego oraz miłośnicy transportu kolejowego i turystyki na Pomorzu Zachodnim. Wnioskują oni również o to, by realizowane na liniach zelektryfikowanych nowe połączenie, było dobrze skomunikowane w Runowie Pomorskim z pociągami realizującymi połączenia ze Szczecinkiem i umożliwiało dojazd do Kołobrzegu przed godziną 10.00 oraz rozpoczęcie podróży powrotnej do Stargardu po godzinie 16.00.

Kołobrzeg atrakcyjny przez cały rok

- Kołobrzeg to jedyne miasto Pomorza Zachodniego, którego stacja będąca węzłem kolejowym posiada tak dogodnie zlokalizowanie, że dotarcie zarówno do centrum miasta jak i miejskich plaż zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Położony nad ujściem rzeki Parsęty do Bałtyku, jest nie tylko atrakcyjną nadmorską miejscowością o statusie uzdrowiska, ale i przestrzenią, w której można odnaleźć kulturowe, materialne ślady jego historii oraz bogate ekspozycje dotyczące dziejów oręża polskiego- piszą autorzy petycji. - Kołobrzeg jest atrakcyjny o każdej porze roku. Szczególnie poza sezonem letnim, natura ujawnia jego różnorodne oblicza, a jego atrakcje kulturowe stają się bardziej dostępne. Turystyczna strategia tego portowego miasta stawia na balans między środowiskiem życia człowieka a środowiskiem naturalnym, tak by zapewnić ludziom przebywającym w Kołobrzegu pełnie pozytywnej energii oraz przestrzeń do regeneracji sił witalnych i kojącego wyciszenia- dodają.

Autorzy petycji wierzą, że nowe połączenie kolejowe, będzie wspierało zaspokajanie indywidualnych potrzeb mieszkańców powiatów: stargardzkiego, łobeskiego, świdwińskiego, białogardzkiego oraz pośrednio powiatu drawskiego niemających bezpośredniego dostępu do wybrzeża morskiego. Jednocześnie stworzone zostaną atrakcyjne warunki m.in. do realizacji wycieczek krajoznawczych dla uczniów szkół w Stargardzie, Chociwlu, Runowie Pomorskim, Węgorzynie, Łobzie, Świdwinie, Rąbinie oraz do podejmowania aktywności gospodarczej w Kołobrzegu (np. obsługa ruchu turystycznego, oferowanie regionalnych produktów i wyrobów rzemieślniczych). - Podpisując petycje, wierzymy, że nasza inicjatywa przyczynia się do wzmocnienia tożsamości regionalnej mieszkańców Pomorza Zachodniego i ich związków z Bałtykiem. Jednocześnie mamy nadzieje, że skutecznie zrealizowana, stanowić będzie pozytywny impuls do rozwoju turystyki szczególnie na Pojezierzu Ińskim, Pojezierzu Drawskim i Wysoczyźnie Łobeskiej. Morenowy krajobraz, pełen uroczych jezior i lasów, może stanowić bowiem wartościowe uzupełnienie dla nadmorskich atrakcji Kołobrzegu i jego okolic- dodają.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
VI Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. Fotorelacja