Dzisiaj jest: 30.6.2024, imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

BioStar zlikwidował 33 dzikie wysypiska śmieci

Dodano: 2 dni temu Autor:
Redakcja poleca!

Dzikie wysypiska śmieci to zmora każdego samorządu. Najczęściej nie udaje się namierzyć sprawców podrzuconych śmieci i muszą one zostać usunięte na koszt gminy.

BioStar zlikwidował 33 dzikie wysypiska śmieci

Dzikie wysypiska śmieci to zmora każdego samorządu. Najczęściej nie udaje się namierzyć sprawców podrzuconych śmieci i muszą one zostać usunięte na koszt gminy. Nie inaczej jest w Stargardzie. W zeszłym roku BioStar zlikwidował 33 dzikie wysypiska na terenie miasta.

Prawie 10 tys. zł kosztowała likwidacja dzikich wysypisk z terenu miasta Stargard wraz z zagospodarowaniem odpadów. Z miejsc, na których porzucono odpady w ciągu całego 2023 roku BioStar zebrał 14,8 t odpadów. W sumie zlokalizowano 33 dzikie wysypiska w 27 miejscach. Jak informuje Zarząd Usług Komunalnych w Raporcie o stanie miasta Stargard za 2023 rok, niezwłocznie po stwierdzeniu powstania dzikiego wysypiska, BioStar na zlecenie ZUK oczyszczał teren i usuwał zbędne odpady.

Gdzie najczęściej podrzucane są śmieci?

Najczęściej nieznani sprawcy podrzucali śmieci na ul. Jesiennej za garażami, ul. Plac Majdanek oraz ul. Łabędzia między garażami. Dzikie wysypiska w zeszłym roku pojawiły się także na ul. Struga, Alei Żołnierza za zakładem karnym, ul. Hanzeatyckiej, ul. Tuwima, ul. Śniadeckiego, ul. Łukasiewicza, ul. Metalowej na parkingu dla aut ciężarowych, ul. Orzeszkowej, ul. Jagiellońskiej przy pojemniku na odzież, ul. 11 Listopada wzdłuż drogi, ul. Bema przy drodze, ul. Spokojnej, os. Kopernika za garażami czy ul. Reja przy szalecie.

Jak informuje ZUK, na tereny miejskie, oddalone od zabudowań, na których zostały zlokalizowane dzikie wysypiska, nieznani sprawcy podrzucali nieznaczne ilości odpadów komunalnych, np. odpady z tworzyw sztucznych, opakowania szklane, szkło, papier, folie, zużyte meble, odzież, zużyty sprzęt RTV i AGD oraz opony. Na dzikie wysypiska trafiały także odpady pochodzące z drobnych remontów, np. gruz, niewykorzystane materiały budowlane oraz odpady zielone powstające podczas prac ogrodniczych.

Sprawcy muszą liczyć się z karą

- W związku z tym, że za utrzymanie czystości i porządku na terenie nieruchomości odpowiada jej właściciel, ZUK współpracował z innymi podmiotami, takimi jak Straż Miejska, zarządcy dróg, Stargardzkie TBS Sp. z o.o. w zakresie zgłoszeń miejsc, w których powstawały dzikie wysypiska. Informacje o nieporządku były przekazywane na bieżąco tym podmiotom w celu uporządkowania zanieczyszczonego terenu- informuje Zarząd Usług Komunalnych w Stargardzie.

Policjanci przypominają, że pozostawienie odpadów w niedozwolonych miejscach jest ścigane i podlega karze grzywny. Mówi o tym art. 154 kodeksu wykroczeń: „Kto wyrzuca na nie należący do niego grunt polny kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości podlega karze grzywny do 1 000 zł”. Osoby będące świadkami w procederze wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach powinny poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższą jednostkę Policji.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
VI Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. Fotorelacja