Dzisiaj jest: 30.6.2024, imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Czy Miasto jest gotowe na zmiany klimatu? Trwają konsultacje społeczne

Dodano: 3 dni temu Autor:
Redakcja poleca!

Urząd Miejski ogłosił konsultacje społeczne projektu Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Stargard do roku 2030 z perspektywą do roku 2050.

Czy Miasto jest gotowe na zmiany klimatu? Trwają konsultacje społeczne

Urząd Miejski ogłosił konsultacje społeczne projektu Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Stargard do roku 2030 z perspektywą do roku 2050. Każdy może wyrazić swoje zdanie na temat tego, czy Miasto jest gotowe do postępujących zmian klimatu.

Prezydent Miasta Stargardu podał do publicznej wiadomości informację o przystąpieniu di opracowania projektu „Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Stargard do roku 2030 z perspektywą do roku 2050” oraz o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu. Dokument określa działania adaptacyjne niezbędne do przystosowania miasta do zmian klimatu- zmniejszenie jego podatności na ekstremalne zjawiska pogodowe i ich skutki oraz zwiększenie potencjału miasta do radzenia sobie ze skutkami tych zjawisk.

Każdy może wyrazić swoje zdanie

Wszyscy zainteresowani mają możliwość zapoznania się z treścią projektu „Planu adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Stargard do roku 2030 z perspektywą do roku 2050” wraz z projektem prognozy oddziaływania na środowisko w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego przy ul. H. S. Czarnieckiego 17. Konsultacje społeczne prowadzone są  od dnia 24.06.2024 r. do dnia 15.07.2024 r. Uwagi można składać w postaci papierowej w Biurze Obsługi Klienta, za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres urzad@um.stargard.pl oraz drogą korespondencyjną na adres Urząd Miejski, ul. Hetmana Stefana Czarnieckiego 17, 73-110  Stargard.

„Miejski Plan Adaptacji dla Miasta Stargard” przygotowali autorzy z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju. To dokument, który wymaga nowego spojrzenia na charakterystykę miasta. Jak informują autorzy, spojrzenie to zostaje podporządkowane ocenie, jak dalece miasto jest przygotowane na zagrożenia wynikające z jego toczenia oraz w jakim stopniu jest ono na te zagrożenia wrażliwe. – Klimat przez wiele lat był uznawany za stały element przyrody. Dziś ocenia się w wysokim prawdopodobieństwem, że w wyniku działalności człowieka klimat zmienia się, a z całą pewnością obserwowana jest szybka zmiana klimatu, polegająca na ocieplaniu się atmosfery, a wraz z nią coraz większych części Ziemi. Stąd wynika konieczność oceny na ile środowisko życia ludzi- miasto, jest na tę zmianę przygotowane- informują autorzy Planu.

Jakie zagrożenia czekają Stargard?

Autorzy planu przeprowadzili analizę narażeni klimatycznych dla Stargardu. Wynika z niej, że w planowanym okresie długość okresów bezopadowych pozostanie taka sama, ale dotkliwość suszu może zwiększać się ze względu na rosnące średnie i maksymalne wartości temperatury powietrza oraz zmienność charakterystyki opadów w czasie. Możliwe są powodzie błyskawiczne, ponieważ symulacje wskazują na przyrost liczby dni z dużym natężeniem opadu. Autorzy prognozują fale upałów, ponieważ wzrośnie liczba dni ciepłych oraz upalnych, a dodatkowo prognozowany jest spadek natężenia  promieniowania słonecznego, będzie sprzyjał występowaniu bardzo niekorzystnych warunków biometeorologicznych. Okresy z wysoką temperaturą powietrza będą charakteryzowały się tzw. pogodą parną, o wysokiej wilgotności, co jest odczuwalne jako niesprzyjająca, tzw. duszna pogoda. W okresach tych będzie występowało duże narażenie ludności na zdrowotne skutki pogody, w szczególności dla osób starszych, chorujących na nadciśnienie, z niewydolnością oddechową oraz dzieci.

Do wzrastających w czasie narażeni klimatycznych ku wysokim autorzy Planu zaliczyli ekstremalnie dodatnią temperaturę, opady nawalne oraz wydłużenie okresu wegetacyjnego do 350 dni w roku. Z mniejszą częstotliwością mają występować ekstremalne temperatury ujemne oraz opady i zaleganie śniegu. – Ponadto istotne znaczenie w oddziaływaniu na Miasto Stargard będzie miało zjawisko występowania silnych wiatrów, powodując utrzymanie się na wysokim poziomie liczby epizodów występowania silnego wiatru towarzyszącego gwałtownym opadom i burzom, który powoduje wiele szkód dla infrastruktury miejskiej- możemy przeczytać w Miejskim Planie Adaptacji dla Miasta Stargard.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
VI Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. Fotorelacja