Liczba mieszkańców Stargardu z roku na rok spada. W 2007 roku ostatni raz wyniosła ona 70 217 osób, a w zeszłym roku- 66 816 osób. Jakie działania podejmuje Miasto, by pozyskać i utrzymać nowych obywateli?
Jarosław Hajduk, Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego w Stargardzie wyjaśnia, że w ostatnich latach różnica w liczbie mieszkańców wynika z tego, że więcej osób w Stargardzie umiera, niż się rodzi. – W ubiegłym roku w Stargardzie zmarło 695 osób, natomiast urodziło się zaledwie 380 nowych mieszkańców- mówi. – Duża różnica jest w osobach, które mieszkają w Stargardzie, a nie są zameldowane w rejestrze mieszkańców. Szacuje się, że takich osób bez meldunku może być w mieście nawet ok. 5-6 tysięcy- dodaje Jarosław Hajduk.
Spadek liczby ludności uwarunkowany jest niekorzystną demografią, starzejącym się społeczeństwem oraz ogólnopolskim zjawiskiem dezurbanizacji miast na rzecz miast ościennych. Od 2019 roku Miasto podejmuje próby przeciwdziałania temu zjawisku, prowadząc program StargardVita!, którego celem jest przyciągnięcie do Stargardu nowych mieszkańców oraz pracowników, mieszkańców Stargardu, jak i zachęcenie młodych Stargardzian do pozostania w mieście po zakończeniu edukacji i podjęcia tutaj pracy.
Mieszkanie TBS dla tych, którzy chcą zamieszkać w Stargardzie
Miasto przyznaje, że zatrzymanie i przyciągnięcie mieszkańców to kluczowa sfera rozwoju. Na bazie Koncepcji mieszkań zasobu STBS w programie StargardVita! opracowano program mieszkań z zasobu spółki w ramach inwestycji przy ul. K. Śniadeckiego 13 ABC w Stargardzie. Oferta mieszkaniowa w ramach programu będzie przeznaczona dla osób, które chcą pozostać w Stargardzie, posiadają kwalifikacje niezbędne z punktu widzenia stargardzkich pracodawców i będą miały ofertę zatrudnienia u danego pracodawcy. Pilotażowy program planowany jest na 2024 r. po oddaniu do użytkowania budynku. Atrakcyjność zamieszkiwania w Stargardzie podnoszą również korzyści wynikające z posiadania Stargardzkiej Karty Mieszkańca. Daje ona szereg przywilejów oraz zniżek. W 2023 roku wydano 5403 karty, a od rozpoczęcia programu 33242 karty.
Jak możemy przeczytać w Raporcie o stanie Miasta za 2023 rok, w Stargardzie realizowane są także działania z zakresu konsekwentnego budowania wizerunku miasta jako coraz lepszego miejsca do życia - cykliczna promocja miasta z jego walorami. - Doskonałym narzędziem promującym miasto jest ukazanie jego walorów i atrakcji turystycznych. W 2023 r. pojawiła się nowa atrakcja - 16 rzeźb Gryfików, z których każda przypomina o ważnych wydarzeniach i miejscach w historii Stargardu. Jest to „Szlak stargardzkich Gryfików". W ubiegłym roku zakończyła się również modernizacja szlaku „Stargard Klejnot Pomorza". Stargard część zadań z zakresu turystyki i krajoznawstwa realizował poprzez współpracę z lokalnymi organizacjami pożytku publicznego i stowarzyszeniami, którym przekazano dotacje celowe (łącznie 75 OOO zł)- napisano w raporcie.
Nowe koncepcje rozwoju z partnerami
Na działania promocyjne złożyły się: 12. edycja konkursu dla fotografów-amatorów „Stargard - pod szczęśliwą gwiazdą oczami mieszkańców - ODKRYJ STARGARD, a także konkurs „Stargardzki Produkt Lokalny", którego celem jest wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw i promocja produktów oraz usług. W ramach współpracy krajowej i zagranicznej w roku 2023 trwały intensywne prace nad opracowaniem dokumentu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego 2030 (Strategia 2030), który jest podstawowym narzędziem w rozwijaniu partnerskiej współpracy pomiędzy członkami SSOM. W roku 2022 stowarzyszenie w imieniu członków SOM przeprowadziło postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentu Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego do roku 2030 (z perspektywą 2040). Opracowanie jest niezbędne do pozyskiwania środków z funduszy zewnętrznych dotyczących mobilności i transportu. W roku 2023 r. trwały szeroko zakrojone konsultacje społeczne nad dokumentem.
Źródło foto: Tomasz Kutelski
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- W Stargardzie ubywa mieszkańców. Jak Miasto chce przyciągnąć i zatrzymać nowych?