1 stycznia 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy zmieniające system segregacji odpadów w całym kraju. Obejmą one segregację odpadów budowlanych, odzieży oraz wprowadzą system kaucyjny opakowań.
Rok 2025 będzie czasem dużej rewolucji w segregacji odpadów. Jak informuje Portal Samorządowy, będziemy musieli znacznie zmienić swoje nawyki. – Od 1 stycznia 2025 r. kaucją zostaną objęte plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów oraz puszki do 1 litra. Aby odzyskać zapłaconą kaucję, będzie trzeba zanieść puste opakowanie do sklepu. Ułatwienie polega na tym, że nie będzie wymagany paragon- informuje Portal Samorządowy. Chodzi np. o butelki na wodę, sok, nektar czy mleko. System kaucyjny obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że nowe rozwiązanie zwiększy poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych i zmniejszy zaśmiecenie środowiska. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.
Od nowego roku deweloperzy i firmy remontowe będą musiały segregować odpady z inwestycji. Takie odpady będą zbierane z podziałem na sześć frakcji: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne i materiały ceramiczne oraz kamienie. – Inwestorzy będą mogli prowadzić selektywną zbiórkę takich odpadów budowlano-remontowych samodzielnie albo zlecić to profesjonalnej firmie. Natomiast osoby prywatne, prowadzące remonty na własną rękę, będą mogły tak jak do tej pory na własny koszt zamawiać w gminach kontener na odpady budowlane- informuje Portal Samorządowy.
Z kolejnym rokiem dużo zmian czeka także samorządy. Będą musiały odbierać i segregować tekstylia, czyli głównie zużytą odzież. Ten obowiązek będzie spoczywać na gminach, które zostaną zobowiązane do przyjmowania zużytych tkanin. – To zaś będzie oznaczać dla nich m.in. konieczność rozbudowy systemu PSZOK-ów, bądź wprowadzenia innych, alternatywnych rozwiązań- możemy przeczytać na Portalu Samorządowym. – UE chce zmniejszyć oddziaływanie tej branży na środowisko, stad nowe przepisy dotyczące zbiórki i recyklingu zużytych tekstyliów. Jednak część ekspertów podkreśla, że Polska nie jest na nie przygotowania, wciąż nie ma zorganizowanego kompleksowego ekosystemu zbiórki i przetwarzania zużytej odzieży, który umożliwiałby zwrócenie jej z powrotem do obiegu- dodaje Portal.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Od przyszłego roku duże zmiany w segregacji odpadów