Dzisiaj jest: 19.5.2024, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

W Stargardzie sprzedają alkohol nietrzeźwym?

Dodano: 4 miesiące temu Autor:

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania sprzedaży alkoholu osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości.

W Stargardzie sprzedają alkohol nietrzeźwym?

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania sprzedaży alkoholu osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. Radny Krzysztof Kozłowski zwrócił uwagę, że w Stargardzie przepis ten nie jest przestrzegany.

Na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej radny Krzysztof Kozłowski poruszył tema sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym. - Problem dotyczy osób pod wpływem alkoholu. Z tego co wiem, to ustawa zabrania sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym i osoby silnie uzależnione od alkoholu mają dość prosty dostęp do takich substancji w stargardzkich sklepach. Niejednokrotnie na sesji zgłaszałem prośbę o to, żeby komisja do spraw alkoholowych i komenda się nad tym problemem pochyliły i dalej o to proszę- powiedział radny.

Mł. insp. Michał Jaskulski, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Stargardzie poinformował, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości, przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi o sprzedaży alkoholu osobom, których wygląd wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. - I to jest taka granica, że dla jednego jeden powie Panie on jest pijany, a drugi powie, że wypowiada się w sposób logiczny, i nie mamy podstaw, żeby mu odmówić. Sprzedawca też naraża się na odpowiedzialność za obsłużenie klienta- powiedział funkcjonariusz na sesji. - Robiliśmy wspólne działania z komisją alkoholową, ponieważ nasz świat jest tak skonstruowany, że jak funkcjonariusz stoi w mundurze, to wszyscy jeżdżą zgodnie z przepisami, w sklepie są wszyscy mili, uprzejmi, nikt nie będzie kradł. Nie mamy takich sił i środków, żeby znajdować się w każdym sklepie, na każdym rogu- dodał.

Zastępca Komendanta tłumaczył również, w jaki sposób podejmowane są interwencje po otrzymaniu zgłoszenia przez oficera dyżurnego. - Na podstawie tych informacji, które zbieramy, analiz bezpieczeństwa, kierujemy policjantów tam, gdzie uważamy, że ich obecność jest niezbędna. Musimy też gradować zgłoszenia. Jak dyżurny będzie miał do wyboru awanturę domową związaną z przemocą, a spożywanie alkoholu w parku, to wybór będzie dla niego jeden. Staramy się reagować na wszelkie zgłoszenia, nie zawsze przyjedziemy w ciągu 5 minut, chociaż staramy się robić to jak najszybciej. Prowadzimy ewidencję interwencji pilnych, czyli tych, które wymagają natychmiastowego podjęcia, czyli jest możliwość zatrzymania osoby na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, jest zagrożenie dla  życia i zdrowia lub zagrożenie dla mienia wielkiej wartości i tam są priorytety, gdzie dyżurny musi skierować siły i środki- powiedział mł. insp. Michał Jaskulski.

Za sprzedaż alkoholu osobie małoletniej odpowiedzialność ponosi nie tylko sprzedawca, ale również właściciel sklepu. Przedsiębiorcy może zostać cofnięta koncesja na sprzedaż napojów alkoholowych. Nie będzie on również mógł ubiegać się o jej przywrócenie przez okres kolejnych trzech lat. W tym przypadku mamy do czynienia z sankcją administracyjną. Ustawa przewiduje również możliwość nałożenia środków karnych w postaci zakazu prowadzenia działalności objętej zezwoleniem lub przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były one własnością sprzedawcy (art. 43 ustawy). Zgodnie z przepisami zabrania się również sprzedaży i podawania napojów alkoholowych nieletnim, na kredyt lub pod zastaw.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja