Dzisiaj jest: 29.2.2024, imieniny: Lecha, Lutomira

PSONI Stargard świętuje Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie uroczyście świętowało Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który obchodzimy 3 grudnia.

PSONI Stargard świętuje Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie uroczyście świętowało Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który obchodzimy 3 grudnia.

Na spotkanie zorganizowane w SCK przybyli przedstawiciele władz miasta, powiatu, radny Sejmiku Wojewódzkiego - Marcin Przepióra, goście z Zarządu Stowarzyszenia, prezesi i dyrektorzy spółek miejskich, a także główni zainteresowani, czyli członkowie i przyjaciele PSONI Stargard. Przy okazji uroczystości wszyscy zgromadzeni poznali nowy zarząd Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła w Stargardzie.

Różni nas wiele, począwszy od doświadczenia zawodowego, aż po wiek. Zapewniam jednak, ze najważniejsze jest to, co nas łączy. Wszyscy jesteśmy rodzicami albo opiekunami osób z niepełnosprawnościami. Fakt ten powoduje, że chcemy im pomagać i być blisko nich. Chcemy też prężnie działać w stowarzyszeniu i służyć innym”  -  mówiła Agnieszka Kłodowska - Keller, nowa przewodnicząca zarządu stowarzyszenia. „Przy okazji chciałam serdecznie podziękować prezydentowi naszego miasta za nagrodę, którą otrzymaliśmy. Nasze stowarzyszenie zostało bowiem laureatem w dziedzinie działań społecznych w Stargardzie. To było dla nas ogromne zaskoczenie i wyróżnienie” - dodała.

Uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych mają na celu zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania. Dobrze wie o tym Kazimierz Nowicki, wieloletni przewodniczący zarządu Koła w Stargardzie, który został odznaczony medalem „Pro Dignitate Hominum”, czyli „O godność człowieka”.

„Miło mi, że spotykamy się z okazji tak wyjątkowego święta, jakim jest 60-lecie naszego stowarzyszenia. Moja historia z pomocą dla osób niepełnosprawnych zaczęła się dawno temu, bo w latach 90-tych. Od początku przyświecała mi myśli, żeby stworzyć system placówek, gdzie każda osoba z niepełnosprawnością intelektualną znajdzie godne miejsce” - mówił Kazimierz Nowicki.

Misja wieloletniego przewodniczącego Koła powiodła się znakomicie. W Stargardzie od lat działa „Warsztat Terapii Zajęciowej”, „Środowiskowy Dom Samopomocy”, „Centralna Kuchnia” i „Mieszkalnictwo Wspomagane”. Stargardzki system opieki nad osobami niepełnosprawnymi stanowi wzór do naśladowania dla innych miast w Polsce. „Nasze placówki funkcjonują od kilkudziesięciu lat. To był bardzo długi i żmudny proces. Dzisiaj cieszymy się, że dobrze działają. Podkreślam jednak, że cała historia zaczęła się 60 lat temu. Determinacji i uporowi ludzi, którzy rozpoczęli ten proces, zawdzięczamy fakt, że dzisiaj tu jesteśmy” - mówił Przemysław Momot, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej „Centralna Kuchnia”. 

Przy okazji świętowania Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Stargardzkim Centrum Kultury odbyła się również wystawa prac członków „Warsztatu Terapii Zajęciowej”. Choinki, witraże, bombki, stroiki i wieńce bożonarodzeniowe wprowadziły wszystkich zebranych w prawdziwie świąteczny klimat.   

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
„Zachodniopomorska Stójka dla Hani”. Fotorelacja