Zarząd Usług Komunalnych w 2022 roku zlecił likwidację aż 35 dzikich wysypisk na terenie miasta. Zebranie i wywiezienie 15 ton odpadów kosztowało ponad 8 tysięcy złotych.
Dzikie wysypiska na terenie Stargardu to duży problem, z którym muszą mierzyć się pracownicy Zarządu Usług Komunalnych. Mieszkańcy podrzucają odpady w różne miejsca i o różnym czasie, przez co ich ukaranie jest znacznie utrudnione. W zeszłym roku likwidacja 35 dzikich wysypisk kosztowała 8401,56 zł. Są to pieniądze wszystkich podatników, dlatego problem jest szeroko komentowany wśród lokalnej społeczności.
W 2022 roku wskazano 24 miejsca na terenie gminy Miasto Stargard, które były szczególnie narażone na powstawanie dzikich wysypisk. Niezwłocznie po stwierdzeniu powstania takiego wysypiska, Bio Star Sp. z o.o. na zlecenie ZUK oczyszczało teren i usuwało zebrane odpady. W ciągu całego roku z miejsc, na których porzucono odpady, spółka zebrała 15,48 t odpadów. Dzikie wysypiska zostały zlokalizowane na działce miejskiej przy ul. Orzeszkowej, między garażami zlokalizowanymi przy ul. Łabędziej, na ul. Usługowej, na parkingu zlokalizowanym między ul. Metalową a Krzemową, przy ul. Wiśniowej, przy ul. Portowej, na działce miejskiej za kościołem zlokalizowanym przy ul. Św. Jana Chrzciciela, przy ul. Strażniczej, na terenie zielonym przy amfiteatrze czy przy pojemniku na odzież używaną zlokalizowanym przy ul. Jagiellońskiej.
Na tereny miejskie, oddalone od zabudowań, na których zostały zlokalizowane dzikie wysypiska, nieznani sprawcy porzucali nieznaczne ilości odpadów komunalnych, tj. odpady z tworzyw sztucznych, opakowania szklane, szkło, papier, folie, zużyte meble, odzież, zużyty sprzęt RTV i AGD i opony. Na dzikie wysypiska trafiały także odpady pochodzące z drobnych remontów- gruz, niewykorzystane materiały budowlane oraz odpady zielone powstające podczas prac ogrodniczych.
W związku z tym, że za utrzymanie czystości i porządku na terenie nieruchomości odpowiada jej właściciel, ZUK współpracował z innymi podmiotami, takimi jak Straż Miejska, zarządy dróg, Stargardzkie TBS Sp. z o.o. w zakresie zgłoszeń miejsc, w których powstawały dzikie wysypiska. Informacje o nieporządku były przekazywane na bieżąco tym podmiotom w celu uporządkowania zanieczyszczonego terenu.
Materiał zrealizowany na podstawie „Raport o stanie miasta Stargard 2022”
Źródło foto: ZUK Stargard
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- ZUK: W zeszłym roku zlikwidowano 35 dzikich wysypisk