Dzisiaj jest: 2.6.2024, imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny

Wody Miejskie: Wymiana wodomierzy, inwestycje w sieci oraz plan modernizacji Oczyszczalni Ścieków

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Inwestycje, awarie i bieżące utrzymanie- tym zajmowała się Spółka Wody Miejskie w zeszłym roku.

Wody Miejskie: Wymiana wodomierzy, inwestycje w sieci oraz plan modernizacji Oczyszczalni Ścieków

Inwestycje, awarie i bieżące utrzymanie- tym zajmowała się Spółka Wody Miejskie w zeszłym roku. Sprawdziliśmy najważniejsze wydarzenia, które mają wpływ na mieszkańców Stargardu.

Spółka Wody Miejskie powstała 1 lipca 2022 roku z wydzielenia z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Zakres działalności nie uległ zmianie i jest ten sam jak w dniu 1 kwietnia  2022 r. Spółka prowadziła działalność o charakterze użyteczności publicznej. Były to działania, których podstawowym celem było bieżące i nieprzerwane zaspokajanie potrzeb ludności w drodze dostaw wody u odbioru ścieków zapewniając przy tym bezpieczeństwo komunalne. Spółka zarządza na terenie miasta Stargard w czterech lokalizacjach: Oczyszczalnia Ścieków przy ul. Drzymały 65, Stacja Uzdatniania Wody przy ul. Warszawskiej 24, Biuro Obsługi Mieszkańców przy ul. Spokojnej 6 i Siedziba Spółki przy ul. Okrzei 6.

Łączna długość sieci wodociągowej w Stargardzie na dzień 31 grudnia 2022 r. wyniosła 182,7 km, bez przyłączy wodociągowych. W zeszłym roku przybyło 2,9 km sieci wodociągowej. Łączna sprzedaż wody bez sprzedaży hurtowej wyniosła 2 853 614 m3, a sprzedaż hurtowa wyniosła 23 149 m3. Jak informuje Spółka w Raporcie o stanie miasta Stargard za 2022 r., w minionym roku kontynuowane były prace mające na celu usprawnienie gospodarki wodomierzowej za pomocą rozwoju systemu do zdalnego odczytu wodomierzy. Wymieniono w ramach tego systemu 457 szt. wodomierzy.  Spółka zamontowała tego typu urządzenia zarówno w budynkach wielolokalowych oraz budynkach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej.

W 2022 r. na sieci wodociągowej wystąpiły 44 awarie. Straty wody na sieci wodociągowej wyniosły 9,49 proc. W wartości tej uwzględniono także bieżącą eksploatację w postaci płukania sieci wodociągowej. Do powstałych awarii przyczyniły się głównie nadmierne naprężenia na rurociągach, z czego 80 proc. awarii na sieciach wodociągowych dotyczyło rur żeliwnych. Średni czas przerwy w dostawie wody wyniósł 3 godziny, a średni czas usuwania awarii wyniósł około 6 godzin.

Łączna długość sieci kanalizacyjnej na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosiła 181,8 km, bez przyłączy kanalizacyjnych. W minionym roku przybyło 2 km sieci kanalizacyjnej. W zeszłym roku wystąpiło również 12 awarii. Średni czas usuwania awarii wyniósł 6-8 godzin, jednocześnie w trakcie usuwania awarii zapewniano ciągły odbiór ścieków. W 2022 r. przeprowadzono remonty sieci kanalizacyjnej przy ul. Broniewskiego, Andersa, Szczecińskiej, Spokojnej, Kościuszki i Barnima oraz wybudowano, rozbudowano lub wymieniono sieć wodociągową wraz z przyłączami przy ul. Podmiejskiej-Podleśnej, Nowowiejskiej, na os. Pyrzyckim o przy ul. Łąkowej. Rozbudowano również sieć kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami przy ul. Nowowiejskiej i na os. Pyrzyckim. Spółka przygotowała również koncepcję budowy zamkniętej komory fermentacyjnej wraz z budową zbiornika gazu i instalacji do odzysku energii oraz budowy zbiornika retencyjnego wraz z przepompownią ścieków wód deszczowych dopływających w pogodzie deszczowej do Oczyszczalni.

Spółka Wody Miejskie jako kierunki rozwoju określiła poprawę jakości wody poprzez modernizację Ujęcia Wody, wykonanie projektu modernizacji przepompowni P1 na ul. Warszawskiej, budowę i wymianę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie miasta oraz w Parkach Przemysłowych zgodnie z zatwierdzonym Planem Wieloletnim na lata 2022-2024, a także wykupy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych od inwestorów prywatnych. Spółka chce również stworzyć strefy zdalnego odczytu wodomierzy wraz z ich zakupem celem minimalizacji kosztów, poprawić gospodarkę osadową poprzez zaprojektowanie i wykonanie II etapu modernizacji Oczyszczalni Ścieków, tj. komory fermentacji WKF wraz z odzyskiem energii oraz zwiększenie retencji ścieków dopływających w pogodzie deszczowej do Oczyszczalni Ścieków.

Piotr Tomczak, Prezes Zarządu Wody Miejskie Sp. z o.o. poinformował, że sprawozdanie finansowe za 2022 r. zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. – Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego Zarząd, na podstawie analizy ryzyk wynikających z panującej w Polsce i na świecie sytuacji związanej z rosyjską agresją na Ukrainę, doszedł do wniosku, że kontynuacja działalności Jednostki w okresie nie krótszym niż 12 miesięcy od dnia 31 grudnia 2022 roku nie jest zagrożona- dodał Piotr Tomczak.
 

Materiał zrealizowany na podstawie „Raport o stanie miasta Stargard 2022”
 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja