Dzisiaj jest: 15.6.2024, imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

Historia inna niż wszystkie

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Ile rodzajów storczyków kwitnie w Polsce? Czym są zabytki i jaką rolę pełni ich honorowy opiekun? Dlaczego Mikołaj Kopernik często portretowany był z konwalią w ręku?

Historia inna niż wszystkie

Ile rodzajów storczyków kwitnie w Polsce? Czym są zabytki i jaką rolę pełni ich honorowy opiekun? Dlaczego Mikołaj Kopernik często portretowany był z konwalią w ręku?

Odpowiedzi na te pytana młodzież zazwyczaj poszukuje w internecie. Istnieją jednak szczęśliwcy, którzy podczas nietypowych lekcji historii, mogą posłuchać wyjaśnień z ust człowieka, któremu wiedzy niejeden zazdrości. Jerzy Waliszewski - farmaceuta i historyk rozpoczął cykl wykładów w Zespole Szkół nr 2. Dzięki tym lekcjom uczniowie nie tylko poznają historyczne ciekawostki. Mają również możliwość zadawania pytań i przyjrzenia się z bliska zabytkom ze zbiorów stargardzkiego farmaceuty.

„Prowadzenie  lekcji historii jest jednym z elementów mojej działalności. Tak rozumiem funkcję społecznego opiekuna zabytków. Chciałbym przekazać młodzieży podstawowe informacje na temat zabytków” - mówi Jerzy Waliszewski. „Podczas prowadzenia wykładów stosuję zasadę, która prowadzi od ogółu do szczegółu. Najpierw wyjaśniam, co oznacza słowo zabytek, a potem omawiam je szczegółowo” - dodaje.

Pierwsze lekcje historyczne w stargardzkim „ekonomiku” zainteresowały nie tylko młodzież, ale również nauczycieli.

„Cieszę się, że takie wykłady odbywają się w mojej szkole. Historia jest ważna, bo tworzy podwaliny naszej tożsamości. Dobrze, że możemy za pomocą tych lekcji przybliżyć młodzieży tak ciekawe tematy” - mówi Marcin Przepióra, dyrektor szkoły.

W majowych wykładach historycznych brały udział pierwsze klasy Zespołu Szkół nr 2.

„Fajnie, że możemy brać udział w takich lekcjach. Dużo dowiadujemy się na temat historii i zabytków Stargardu. Teraz jestem zdecydowanie bardziej  zainteresowany tymi tematami” - mówi Kuba, uczeń „ekonomika”. „To bardzo ciekawa odmiana. Zwykłe lekcje historii bywają czasem nudne, na tych wykładach jest inaczej. Można zadawać pytania i dzięki temu, dowiadujemy się o wiele więcej” - dodaje Patryk z klasy I „b”. „Mnie zaciekawił zawód farmaceuty. Nie miałam dotąd pojęcia, jaka to interesująca praca. Zawsze myślałam, że zawód aptekarza jest nudny” - śmieje się Patrycja.

Kolejne wykłady historyczne prowadzone przez Jerzego Waliszewskiego w Zespole Szkół nr 2 odbędą się we wrześniu. 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
II Stargardzki Korowód Dziejów. Fotorelacja