Dzisiaj jest: 24.6.2024, imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Czytelnictwo w Stargardzie. Co czyta młodzież?

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Światowy Dzień Książki przypada na 23. kwietnia - jest to zatem idealny czas, aby zastanowić się ile i jak czytamy. Czy faktycznie młodzież czyta najmniej ?

Czytelnictwo w Stargardzie. Co czyta młodzież?

Czy przeczytałeś chociaż jedną książkę w skali roku? Te liczby kują w oczy.

Niedawno Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa książek w Polsce z 2022 roku. Według prowadzonych badań lekturę co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 34% badanych.

Natomiast wzrost zanotowano wśród nastolatków. Poprowadzona ankieta wykazała, że wśród 72% badanych nastolatków było czytelnikami książek, a aż 18% deklarowało czytanie siedmiu i więcej książek.

Wbrew pozorom, czytelnictwo starszych daje wiele do życzenia, gdyż dalej utrzymuje się na niskim poziomie (tak jak w 2021 roku.)

Czytelnictwo w Stargardzie

Według informacji od pracowników Książnicy Stargardzkiej najwięcej czytają dzieci i młodzież. Wynika to z wielu czynników. Jednym z nich jest fakt, że  małe dzieci dopiero uczą się czytać - sięgają po książki, gdyż chcą poznać literki. Nie zdziwi też wzrost czytelnictwa u młodzieży w wieku szkolnym, która często sięga po lektury. Czy tylko? O to zapytaliśmy Kacpra, pracującego w dziale Dziecięco - Młodzieżowym :

„Oczywiście, że lektury szkolne są najbardziej chodliwe, ale nie tylko. Młodzież często sięga po książki fantastyczne m.in. „Smoczą Straż”, „Zwiadowców” oraz po serie „Wojownicy”. Myślę, że te pozycje są często na topie. Czytają też książki obyczajowe np. „Trylogią lato”, „Trylogia flawless”, czy „Anatomię Love Story”. Poczytne są także książki o tematyce LGBT np. „Nasz ostatni dzień”, „Heartstopper” czy „Truskawkowy blond”.”

Mól książkowy - czy warto czytać?

Czytanie książek to jedna z najbardziej wartościowych aktywności, jakie możemy wykonywać w wolnym czasie. Książki dostarczają nam rozrywki, ale także są cennym źródłem wiedzy i inspiracji.

„Moim zdaniem warto czytać przede wszystkim dlatego, że czytanie rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację. Dzięki czytaniu nabywamy umiejętności łączenia rozmaitych faktów. Czytelnik musi zastanowić się, co się dzieje w danej książce i dlaczego tak miało być. To wpływa znacząco na wyrabianie swojego krytycznego myślenia o twórczości różnych autorów.”  - mówi Kacper z działu Dziecięco - Młodzieżowego.

Dla Anny z działu multimedialnego także oczywiste jest, że warto. 
„Czytanie to odskocznia, zabawa, relaks, hobby. Co dają nam książki? Wejście w inne światy, przekraczanie granic czaso-przestrzennych. Książki to przyjaciele, którzy nie zawodzą. A im wcześniejsza z nimi przyjaźń, tym lepiej dla człowieka, dla jego edukacji i wymarzonej pracy.”

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
II Stargardzki Korowód Dziejów. Fotorelacja