Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Liczba bezrobotnych spadła o 60. Jak wyglądał stargardzki rynek pracy w 2022 roku?

Dodano: 2 lata temu Autor:

Na marcowej sesji Rady Powiatu pod głosowanie przedstawiono uchwałę dotyczącą przyjęcia sprawozdania z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie w 2022 roku.

Liczba bezrobotnych spadła o 60. Jak wyglądał stargardzki rynek pracy w 2022 roku?

Na marcowej sesji Rady Powiatu pod głosowanie przedstawiono uchwałę dotyczącą przyjęcia sprawozdania z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie w 2022 roku. Sprawdziliśmy, jak kształtował się rynek pracy w naszym regionie w minionym roku.

Patrycja Gross, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie w sprawozdaniu za 2022 rok poinformowała, że w minionym roku działania skoncentrowane były na współpracy z przedsiębiorcami i pracodawcami. Osoby zarejestrowane w urzędzie pracy, to przede wszystkim osoby długotrwale bezrobotne, z niskim wykształceniem i małym doświadczeniem zawodowym. Taka struktura wymusza na doradcach klienta dłuższą ścieżkę aktywizacji zawodowej, prowadzącą do powrotu na otwarty rynek pracy. Z tego powodu, działania prewencyjne, w celu zapobieżenia wzrostowi bezrobocia, a także podniesienia kwalifikacji zarówno osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy jak i pracownikom firm, stały się najważniejszą częścią działań urzędu.

Duże znaczenie w działalności PUP w Stargardzie miał konflikt w Ukrainie, a co za tym idzie napływ obywateli Ukrainy do Polski. Pierwsze osoby zainteresowane poszukiwaniem pracy w naszym powiecie, zostały zarejestrowane już w marcu. Regulacje prawne, które wraz z rozwojem konfliktu wprowadzane były w życie, narzucały też pewne działania na instytucje publiczne. Jednym z takich, był obowiązek utworzenia w każdym powiatowym urzędzie pracy punktu informacyjnego dla osób z Ukrainy. Punkt ten działał w urzędzie od marca do grudnia. Pracowała w nim osoba posługująca się biegle językiem rosyjskim i ukraińskim. Ostatecznie, na przestrzeni 2022 roku, korzystając z uproszczonej procedury zatrudniania osób narodowości ukraińskiej uciekającej przed działaniami zbrojnymi, 1646 osoby podjęły zatrudnienie na terenie powiatu stargardzkiego.

Jak podsumowuje Patrycja Gross, rok 2022 był rokiem, w którym na stargardzkim rynku pracy dało się zauważyć pewne tendencje wśród przedsiębiorców – mniejsze zainteresowanie wsparciem, które wiąże ze sobą zobowiązania dłuższe niż 12 miesięcy; zdecydowanie większe wykorzystanie instrumentu w postaci stażu; większe wykorzystanie instrumentów w postaci dofinansowania wynagrodzeń niż środków na zakup sprzętu i wyposażenia. - Optymistycznym jest fakt, iż nie nastąpiły istotne grupowe zwolnienia pracowników, a ci, którzy zostali zwolnieni, mogli znaleźć zatrudnienie w działających przedsiębiorstwach, które na lokalnym rynku pracy rozwijają swoje działalności- poinformowała Dyrektor PUP w Stargardzie.

Stopa bezrobocia na 31 grudnia 2022 roku w powiecie stargardzkim wynosiła 7,4 proc. i zmniejszyła się o 0,1 proc. w stosunku do 31.12.2021 r. Liczba bezrobotnych na koniec roku w stosunku do 31.12.2021 roku zmniejszyła się o 60 osób i wyniosła 2 698, z czego 1572 (58,2 proc.) to kobiety. W porównaniu do końca stycznia 2022 r. zmniejszyła się o 117 osób. Najwięcej bezrobotnych było w Gminie Miasto Stargard- 1 372, a najmniej w Gminie Marianowo- 66.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja