Tegoroczne 18. już „Kaziuki Wileńskie” rozpoczęły się w piątkowy wieczór spotkaniem autorskim w Domu Kultury Kolejarza. Zespół Stacji Muzeum z Warszawy przygotował na ten wieczór wiele atrakcji:
-spotkanie z Dominiką Leszczyńską, autorką reportażu historycznego pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”, które poprowadzi Michał Fludziński, wielki miłośnik kolejnictwa w replice przedwojennego munduru polskiego kolejarza,
-wystawę „Portret zbiorowy kolejarza kresowego” przygotowaną na bazie pamiątek rodzinnych przekazanych podczas zbierania materiałów do książki,
-jeden z nielicznych muzealiów z terenu Wileńszczyzny - sztandar Związku Drużyn Konduktorskich Rzeczypospolitej Polskiej Koło Wilno z 1929 r., przewieziony w dotąd nieznany sposób na ziemie polskie,
-pracownicy Stacji Muzeum odtworzyli też bardzo przejmujący fragment wspomnień ekspatrianta, wciąż pracują nad muzealnym archiwum historii mówionej, do którego zbierali również historie naszych mieszkańców. Wieczór upłynął przy miłych rozmowach o etosie kolejarza kresowego przy filiżance kawy, nie obyło się bez anegdot i ciekawostek z życia kolejarzy powojennych. Na spotkaniu obecni byli również goście z Litwy.
Kolejny dzień w klimacie biesiady rozpoczął się tradycyjnym kiermaszem w Domu Kultury Kolejarza i przyciągnął rzesze mieszkańców. Oprócz rękodzieła i ozdób wielkanocnych na stoiskach dostępne były tradycyjne wyroby litewskie: chleb żytni, wędzona słonina, suszona polędwica, słodycze. Na scenie zaprezentowali się goście z Litwy - zespół Rudomianka w tradycyjnych strojach i tańcach litewskich oraz w strojach i tańcach mazowieckich. Część zespołu stanowi chór mieszany oraz muzycy. Zaprezentowali oni tradycyjne pieśni polskie, wzruszając widownię obecną na sali. Z naszej strony zaprezentowały się: zespół folklorystyczny „Kalina” z Kobylanki oraz zespół śpiewaczy „Płomienne Serca” działający przy ZERiI. Na koniec wszyscy wspólnie z widownią zaśpiewali „Polskie kwiaty”.
Tego dnia odbyła się również licytacja tradycyjnej, wileńskiej palmy wielkanocnej oraz świątecznego piernika. W ostatecznym starciu licytacyjnym z Burmistrzem Polic Władysławem Diakunem zwyciężył Prezydent Miasta Stargard Rafał Zając. Prezydent w pięknym geście wylicytowaną palmę przekazał na ręce Pani Wandy Wysockiej „szefowej” stargardzkiego PZERiI, która od lat wraz z zespołem zajmuje się organizacją Kaziuków Wileńskich w Stargardzie.
W niedzielę Kiermasz Wileński odbywał się w Stargardzkim Centrum Kultury. Z programami artystycznymi na scenie pojawiły się m.in. zespoły: „Rudomianka”, „Suchanianek” oraz „Seniorit”.
Podczas Gali Pani Wanda Wysocka odebrała z rąk Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, za wieloletnią działalność społeczną, odznaczenie – Brązowy Krzyż Zasługi.
Wyróżnionej Pani Wandzie gratulacje złożyła również Starosta Iwona Wiśniewska: „Gratuluję w pełni zasłużonego odznaczenia. Myślę, że wszyscy Państwo wiedzą, że można mieć świetny zespół, ale zawsze w tym zespole potrzebny jest lider. Bez wątpienia tym liderem – jest Pani Wanda."
Do zobaczenia za rok.
Galeria zdjęć: TUTAJ
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- 18. Kaziuki Wileńskie