Dzisiaj jest: 28.1.2023, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Powiat rezygnuje z budowy ronda na ul. Szczecińskiej. Chce przebudować inną ulicę

Dodano: 4 dni temu Autor:
Redakcja poleca!

Budowa nowego ronda przy ul. Szczecińskiej w pobliżu skrzyżowania z ul. Kościuszki na razie nie dojdzie do skutku.

Powiat rezygnuje z budowy ronda na ul. Szczecińskiej. Chce przebudować inną ulicę

Budowa nowego ronda przy ul. Szczecińskiej w pobliżu skrzyżowania z ul. Kościuszki na razie nie dojdzie do skutku. Powiat nie chce stracić dofinansowania, dlatego zaproponował remont innej ulicy w mieście.

Budowa ronda na ul. Szczecińskiej przy Placu Zgody otrzymała dofinansowanie z Programu Polski Ład. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ma on być rekompensatą za mniejsze przychody do budżetu samorządów z tytułu zmiany w podatkach dochodowych.

Dwa przetargi unieważnione

Powiat Stargardzki w ramach programu Polski Ład złożył trzy wnioski tj. „Przebudowa ulicy Szczecińskiej w Stargardzie na odcinku od ulicy Wileńskiej do Placu Zgody”, „Przebudowa ulicy Kochanowskiego wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Okrzei w Stargardzie” oraz „Droga powiatowa numer 1716Z na odcinku Dolice-Brzezina-gr. Powiatu”. Dofinansowanie w kwocie 11 400 000 zł uzyskał wniosek dotyczący przebudowy ul. Szczecińskiej. Mimo uzyskania dofinansowania pojawiły się jednak problemy z realizacją inwestycji.

Powiat dwukrotnie prowadził postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Pierwsze zamówienie z lutego 2022 r. zostało unieważnione, podobnie jak drugie z lipca 2022 r. Powodem unieważnienia przetargów był brak możliwości zwiększenia kwoty na realizację zadania. Jak informuje Anna Stefańska, Dyrektor Wydziału Budżetu Starostwa Powiatowego,  obu przetargach kwota wynikająca ze złożonych ofert znacznie przekraczała możliwości finansowe zamawiającego. W pierwszym przetargu cena oferty wynosiła 17 311 724,96 zł, a w drugim 17 423 052,37 zł. Powiat na realizację tej inwestycji mógł przeznaczyć 12 000 000 zł.

Powiat chce zamienić dofinansowanie na inne zadanie

W październiku 2022 roku Rada Ministrów zmieniła zasady Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Samorządy mogą zmienić inwestycję, na którą przyznano dofinansowanie. Zmiany mogą dotyczyć m.in. nazwy i opisu inwestycji, a także obszaru inwestycyjnego. W związku z tym Powiat nie mając możliwości zwiększenia środków na przebudowę ul. Szczecińskiej, złożył wniosek o zmianę zadania na przebudowę ul. Kochanowskiego wraz ze skrzyżowaniem z ul. Okrzei. – Szacunkowa wartość zadania to kwota 12 000 000 zł, z czego 11 400 000 zł to dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu inwestycji Strategicznych- informuje Anna Stefańska.

W ramach przebudowy ul. Kochanowskiego wykonana będzie nowa jezdnia szerokości 6-7 m z 2 pasami ruchu po 3-3,5 m każdy, z masy mineralno-bitumicznej dostosowana do obciążenia ruchem minimum KR3. Przewidziano także obustronne chodniki o szerokości 2 m. Na włączeniu w ul. Okrzei zaprojektowane zostało jednopasmowe skrzyżowanie o ruchu okrężnym typu rondo. W obrębie tego skrzyżowania powstaną nowe przejścia dla pieszych. Przebudowane zostanie także skrzyżowanie z ul, Nadbrzeżną. W ramach inwestycji wykonane mają zostać również zjazdy do sąsiednich posesji, kanalizacja deszczowa oraz oznakowanie pionowe i poziome.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - PGE Spójnia Stargard. Galeria