Dzisiaj jest: 22.2.2024, imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora

Gdzie mieszkaniec Stargardu może ulokować swój kapitał?

Dodano: rok temu Autor:

Wróciłeś z pracy zarobkowej w obcym kraju, przywiozłeś znaczną sumę w obcej walucie i zastanawiasz się, co dalej?

Gdzie mieszkaniec Stargardu może ulokować swój kapitał?

Wróciłeś z pracy zarobkowej w obcym kraju, przywiozłeś znaczną sumę w obcej walucie i zastanawiasz się, co dalej? W coś zainwestować, wymienić czy zostawić? Wiele osób nie wie, jak i gdzie ulokować swój kapitał, by było bezpiecznie i korzystnie. Poznaj jedno z możliwych rozwiązań.

Czym jest kapitał?
Kapitał to pojęcie pochodzące z dziedziny finansów i ekonomii. Głównie kojarzy się z prowadzeniem przedsiębiorstwa i dbaniem o jego postać rzeczową (majątek produkcyjny), intelektualną (zasoby ludzkie) oraz finansową (pieniądze). W szerszym znaczeniu termin ten wykorzystuje się do opisania „samopomnażającej się” wartości. Coś, co zostało wypracowane, można zainwestować, pomnożyć, zyskać.

Gdzie ulokować swój kapitał?
Wolne środki, które trzymasz w domu, możesz zainwestować. Odpowiednie ulokowanie kapitału przyniesie Ci mniejszy lub większy zysk, z obecnym lub pozbawionym ryzykiem straty.
Popularne metody lokowania kapitału to:
·        zakup nieruchomości,
·        obligacje Skarbu Państwa,
·        inwestycja w złoto,
·        wpłata na konto oszczędnościowe,
·        założenie lokaty.
Ten ostatni produkt jest ostatnio bardzo popularny ze względu na:
·        ochronę wpłaconych pieniędzy,
·        możliwość utraty zgromadzonych odsetek przy wcześniejszej wpłacie (pozwala nie ulec pokusie zbyt szybkiego zlikwidowania lokaty),
·        potencjalnie dość spory zysk.
W ofertach banków w Stargardzie występują różne rodzaje produktów inwestycyjnych. Wśród nich warto zwrócić uwagę na lokatę strukturyzowaną.


Co to jest lokata strukturyzowana?
Lokata strukturyzowana to produkt bankowy, który łączy w sobie cechy lokaty inwestycyjnej (terminowej) z funduszem inwestycyjnym. Chodzi o to, że kapitał klienta banku dzielony jest na dwie części:
·        bezpieczną, która stanowi zazwyczaj więcej niż połowę inwestowanych środków (ok. 70-95%) i jest ulokowana na lokacie strukturyzowanej. Tam bank inwestuje zgromadzony kapitał w obligacje lub lokuje go na rynku międzybankowym.
·        inwestycyjnej, czyli tej nieco bardziej ryzykownej, ponieważ dochodzi do inwestowania za pośrednictwem rozmaitych opcji na rynkach finansowych (np. indeksy giełdowe, obce waluty, akcje spółek).


Czy warto założyć lokatę strukturyzowaną?
Dla osoby, która dysponuje wolnym kapitałem i może ulokować środki najkrócej na 3 miesiące (wersja krótkoterminowa) lub zamrozić je na dłużej (od roku do czterech lat), lokata strukturyzowana to dobre rozwiązanie. Gwarantuje 100% ochrony kapitału przez cały okres jej trwania oraz daje możliwość realnego zysku. Trzeba pamiętać, że jego wysokość zależy od wartości instrumentu bazowego umieszczonego na lokacie strukturyzowanej. A oprócz waluty mogą to być akcje spółek polskich lub zagranicznych, indeksy giełdowe, złoto, srebro czy nawet surowce rolne.

Potencjalnie na lokacie strukturyzowanej można sporo zyskać. Jednak nie jest ona pozbawiona również ryzyka strat. Trzeba bowiem uwzględnić również koszty jej prowadzenia, takie jak opłata manipulacyjna, subskrypcyjna i podatek od zysków kapitałowych.
Warto wziąć te aspekty pod uwagę i ewentualnie rozważyć możliwość założenia tradycyjnej lokaty terminowej. Ranking najlepszych lokat bankowych znajdziesz na stronie
https://finanse.rankomat.pl/oszczedzanie/lokaty/.

Grafika:
freepik.com

 

Materiał sponsorowany

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
„Zachodniopomorska Stójka dla Hani”. Fotorelacja