Dzisiaj jest: 26.4.2024, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Podkoszowe wzmocnienie PGE Spójni Stargard. To reprezentant kraju z ciekawym CV

Dodano: rok temu Autor:

Mierzący 206 cm koszykarz wzmocnił PGE Spójnię Stargard.

Nowym graczem Biało-Bordowych został podkoszowy Ajdin Penava. Reprezentant Bośni i Hercegowiny ma 25 lat i ciekawe CV. Wzmocnienie na pozycjach silnego skrzydłowego oraz środkowego będzie o tyle przydatne, że kontuzji w ostatnim meczu z MKS-em Dąbrowa Górnicza doznał Krzysztof Sulima. Klub nie poinformował jeszcze, jak długa czeka go przerwa, ale jeden z ostatnich wpisów, w którym życzył Sulimie dużo zdrowia i szybkiego powrotu na boisko nie napawają optymizmem.

W tej sytuacji wzmocnienie strefy podkoszowej było niezbędne. Ajdin Penava to już siódmy zagraniczny koszykarz zakontraktowany przez PGE Spójnię Stargard w tym sezonie, ale aktualnie piąty w składzie, bo wcześniej odeszli Shawn Jones i Isiah Brown.

Nowy koszykarz PGE Spójni Stargard w latach 2015-2018 występował w NCAA na uniwersytecie Marshall. W 87 meczach zdobywał tam średnio 9 punktów, 5,1 zbiórki oraz 2 bloki. Zdecydowanie najlepszy był sezon 2017/2018 (29 minut, 15,6 punktu, 8,4 zbiórki, 3,9 bloku i 1,9 asysty).

W 2018 roku wystąpił w dwóch meczach ligi letniej NBA dla Washington Wizards (łącznie 12,5 minuty, 4 punkty, 3 zbiórki i 2 bloki). Sezon 2018/2019 spędził w hiszpańskiej Baskonii. Tam miał cztery krótkie epizody w Eurolidze oraz trzy w lidze ACB. Więcej grał w zespole rezerw - 12 meczów, 11,3 punktu i 4,9 zbiórki.

Ostatnie dwa sezony bośniacki podkoszowy spędził w Belfius Mons-Hainaut. Z belgijskim zespołem występował też w europejskich pucharach - kwalifikacje Ligi Mistrzów oraz faza grupowa Fiba Europe Cup. W sezonie 2021/2022 we wszystkich rozgrywkach (42 mecze) uzyskiwał średnio po 8,6 punktu i 3,9 zbiórki grając po 18 minut. W prawie połowie spotkań rzucił minimum 10 "oczek". Trafiał też "trójki" (11/46).

Obecny sezon zaczął w zespole KK Slavija (bilans 4-4 w lidze bośniackiej). W 29 minut Ajdin Penava zdobywał po 17,4 punktu. Miał też 10,4 zbiórki, 2,6 asysty i 1,9 bloku. Trafił 9/31 prób za trzy. Na takie statystyki w PGE Spójni raczej trudno jednak liczyć. Bardziej można spodziewać się osiągnięć zbliżonych do tych z belgijskiej drużyny.

Koszykarz jest w rytmie meczowym, bo ostatnie spotkanie rozegrał 24 grudnia (19 punktów i 12 zbiórek). Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jego osiągnięciach w reprezentacji Bośni i Hercegowiny. W 2021 roku rozegrał trzy mecze w kwalifikacjach do MŚ (7,7 punktu i 4,3 zbiórki). W 2020 wystąpił w czterech meczach kwalifikacji do EuroBasketu (6,5 punktu i 4,5 zbiórki).