Dzisiaj jest: 23.3.2023, imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Kampania społeczna "Bezpieczny Senior": BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW NIEJEDNO MA IMIĘ

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

„Policjanci nigdy nie proszą o pieniądze, pamiętajcie o tym.

Kampania społeczna "Bezpieczny Senior": BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW NIEJEDNO MA IMIĘ

„Policjanci nigdy nie proszą o pieniądze, pamiętajcie o tym. Żadna kaucja za syna, który wpadł w tarapaty, czy wnuczek, który uległ wypadkowi, nie powinny Was skłonić do przesyłania komukolwiek pieniędzy. Funkcjonariusze nigdy w ten sposób nie działają. Takie sytuacje powinny natychmiast wzbudzić Waszą czujność i skłonić do poinformowania policji”  - od takiego ostrzeżenia rozpoczęła się debata na temat bezpieczeństwa seniorów, która odbyła się w klubie „Senior+” na oś. Lotnisko. W pogadance wzięły udział funkcjonariuszki stargardzkiej Komendy Policji, młodsze aspirantki - Justyna Siwarska i  Dorota Biernikowicz. 

Podejrzane telefony powinny być zgłaszane na numer 112, który jest numerem ogólnopolskim. Można również dzwonić na 997 i tam zgłaszać wszystkie próby oszustwa. „Oprócz telefonicznych prób wyłudzenia, często zdarzają się również sytuacje bezpośrednie, gdzie naciągacz prosi o przysłowiową szklankę wody” - poinformowała zgromadzonych Dorota Biernikowicz. Po tym, jak złodziej zostanie wpuszczony do domu, plądruje wszystko, co znajduje się w zasięgu wzroku.

„Osób obcych nigdy nie należy zapraszać do mieszkania. Pomocy, należy udzielać na klatce schodowej lub na dworze” - dodała. Dużym zagrożeniem dla seniorów mogą stać się również ułatwienia bankowe. Płatności, internetowa obsługa konta, a nawet zwykłe korzystanie z bankomatu.

„Karygodnym jest przyklejanie numeru PIN do karty bankowej. Takim zachowaniem ułatwiacie dostęp do Waszych pieniędzy. Powinniście również ustalić sobie dzienne limity na wypłatę pieniędzy z konta. To zabezpieczy Wasze oszczędności” - podkreślały funkcjonariuszki.

Rozwaga i ostrożność wymagana jest również podczas odwiedzin na cmentarzu. Jest to bowiem miejsce, które prowokuje oszustów. „Torebka pozostawiona przy grobie podczas sprzątania to klasyka gatunku. Wystarczy, że złodziej przez chwilę Was poobserwuje i tragedia gotowa. Nie macie najmniejszych szans, żeby dogonić oszusta podczas ucieczki. Podczas odwiedzin na cmentarzu należy się zabezpieczyć na taką okoliczność. Nie zabierać dużej gotówki i dokumentów. Wszystko, co cenne lepiej wkładać do kieszeni płaszcza, a nie do torebki” - ostrzegała Justyna Siwarska.

Groźne sytuacje zdarzają się seniorom nie tylko podczas pieszych wędrówek na cmentarz. Równie niebezpiecznie może być za kółkiem. Dostosowywanie prędkości do warunków pogodowych, przestrzeganie przepisów i jazda tylko z dobrym samopoczuciem (bez zawrotów głowy, zaburzeń równowagi i wzroku) powinny stać się elementarnymi zasadami seniorów - kierowców. Czasem warto przełożyć wyjazd, żeby nie narażać siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo.

Użytkownicy dróg to również piesi, którzy często przechodzą przez ulice w miejscach nieoznakowanych. „Jeśli nie ma takiej konieczności, nie róbcie tego. Nie skracajcie sobie drogi, bo możecie przypłacić to zdrowiem i życiem. Wszystkie miejsca, które Waszym zdaniem są źle oznakowane bądź Waszym zdaniem odległość do pasów jest zbyt duża (ponad 100 metrów), należy zgłaszać na piśmie do UM” - poinformowały funkcjonariuszki.

Zachowanie bezpieczeństwa potrzebne jest również na rowerze. Kask, odpowiednie oświetlenie pojazdu, znaki odblaskowe i sprawne hamulce - o tym trzeba pamiętać. „Poruszajcie się ścieżkami rowerowymi i nimi planujcie podróż. Tak jest najbezpieczniej” - radziła Dorota Biernikowicz. „Jeśli nie ma ścieżek, możecie skorzystać z chodnika (jeśli przebiega przy drodze szybkiego ruchu), ale z zachowaniem ostrożności. Trzeba pamiętać, że na chodniku pierwszeństwo zawsze ma pieszy. Podobna sytuacja dotyczy pieszych na ścieżce rowerowej. Warunkowo można tamtędy iść, ale na swoją odpowiedzialność” - podkreślały funkcjonariuszki.

Bezpieczeństwo seniorów dotyczy nie tylko komunikacji drogowej. Równie ważne jest zachowanie dobrostanu psychicznego. Żeby seniorzy czuli się dobrze, muszą mieć emocjonalny komfort, a często narażeni są na przemoc domową. „Przemoc dzielimy na fizyczną, ekonomiczną i psychiczną. Każda z nich podlega karze i powinna być zgłoszona. Policja zajmuje się takimi sprawami i zawsze możecie liczyć na naszą pomoc w tych kwestiach. Zarówno jeśli dotyczy Was, jak i również Waszych znajomych czy przyjaciół” - podkreśliły funkcjonariuszki policji. Kwestią przemocy zajmuje się wydział dochodzeniowo - śledczy. Wszystkie zgłoszone tam sprawy trafiają do prokuratury i są bardzo szczegółowo rozpatrywane.

„Interweniujemy nie tylko w sprawach dręczenia ludzi, ale również zwierząt. Jeśli zdarza się Wam widzieć akty maltretowania, należy to natychmiast zgłosić. Te interwencje traktujemy niezwykle poważnie” - dodała Dorota Biernikowicz.
 
Wszystkie sprawy związane z problemami dotyczącymi komunikacji drogowej można zgłaszać na „Krajową mapę zagrożeń”. Jest to interaktywne narzędzie, które służy do przekazywania informacji związanych z bezpieczeństwem. Za jej pośrednictwem można również zgłaszać zagrożenia w danej lokalizacji. Dzięki temu lokalne służby mogą zwrócić szczególną uwagę na  niebezpieczne miejsca.


Materiał przygotowany w ramach projektu "Bezpieczna i aktywna jesień" współfinansowany  przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach wieloletniego programu na rzecz osób starszych Aktywni + na lata 2021-2025, edycja 2022. 
 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Arka Gdynia-PGE Spójnia Stargard. Galeria