Dzisiaj jest: 23.3.2023, imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Zniknęła instytucja „babci w oknie”. Dziś seniorzy muszą być ostrożniejsi

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

10 tysięcy ulotek wkrótce trafi do seniorów ze Stargardu.

Zniknęła instytucja „babci w oknie”. Dziś seniorzy muszą być ostrożniejsi

10 tysięcy ulotek wkrótce trafi do seniorów ze Stargardu. Wydane w formie praktycznego poradnika, powstały w ramach projektu „Bezpieczna i aktywna jesień”, który od kilku miesięcy realizuje Fundacja Serce dla Wszystkich razem ze Stargardzkim Centrum Kultury.

W tym roku autorzy projektu skupili się na bezpieczeństwie, rozumianym zarówno w skali mikro (jak urządzić kuchnię i łazienkę, aby ułatwić życie seniorowi), jak i w skali makro (senior – kierowca, senior – rowerzysta).

Tematy z życia wzięte
Praktycznych porad udzielili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Okazuje się, że memy krążące w internecie o treści: „Babcia – osiedlowy monitoring. Działa całodobowo i za darmo” nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Obraz starszej pani obserwującej z okna swojego mieszkania sąsiadów to już przeszłość. Strażniczki osiedla znikają z polskiego krajobrazu, przez co zwłaszcza starsze osoby czują się mniej pewnie.

Twój dom jest Twoją twierdzą
Bezpieczny dom to taki, w którym czujemy się bezpiecznie. Aby tak było, zawsze po przyjściu do mieszkania, senior powinien zamykać drzwi. Przestępcy często obserwują swoje ofiary, znają ich zwyczaje. Gdy wybiorą cel, czekają na starszą osobę i podążają za nią. Coraz częściej spotykanym procederem jest próba przejęcia mieszkania seniora przez oszusta. Dlatego funkcjonariusze policji ostrzegają - jeśli twoja emerytura czy renta jest niewystarczająca i chcesz zmienić mieszkanie na mniejsze, koniecznie skonsultuj tę sprawę z bliskimi. Lepiej nie podejmować decyzji pod wpływem rozmowy z nieznajomą osobą. Twoje mieszkanie jest zadłużone? Skontaktuj się z przedstawicielami administracji budynku i spróbujcie razem znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie. I co ważne – pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy osobom, które deklarują, że spłacą za ciebie zadłużenie.

Przemoc wobec seniora – temat tabu
Coraz częściej spotykanym w Polsce zjawiskiem jest przemoc wobec seniora. Nie jest tajemnicą, że sprawcami zwykle są osoby najbliższe – małżonkowie, dzieci lub wnuki. Osoby starsze bardzo rzadko informują policję o tym, że są poniżane, upokarzane, a nawet bite. Powodów jest wiele – obawiają się odwetu, umieszczenia w domu opieki albo zwyczajnie wstydzą się za swoich oprawców.
Przemoc ma różne oblicza – może mieć również charakter ekonomiczny to np. odbieranie seniorowi emerytury, wyliczanie mu pieniędzy na zakupy, zmuszanie go do zaciągania kredytów lub zmiany testamentu. Policja radzi, aby w takich sytuacjach nie czekać, aż sprawa się uspokoi – oprawca raczej się nie wycofa. Będzie posługiwał się groźbą lub szantażem. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie świadków (np. sąsiadów) oraz powiadomienie policji, dzwoniąc na nr 112.

Zakochany senior – na co uważać?
Długość życia człowieka się wydłuża, a wraz z nim poprawia się jego jakość – co nie uszło uwadze przestępców. Pojawiają się nowe metody oszustw, np. matrymonialne. Oczywiście, w każdym wieku można się zakochać, ale zanim wpuścimy kogoś do naszego serca, pamiętajmy o kilku zasadach.
Podpowiadamy, jak rozpoznać oszusta matrymonialnego? Przykład – mężczyzna poznany w sanatorium zaprasza cię na randkę, a w lokalu nagle okazuje się, że zapomniał portfela. Inna sytuacja - senior ma konto w mediach społecznościowych, ale nie widnieje tam ani jego zdjęcie, ani informacja o jego znajomych. Mówi, że przed emeryturą zarządzał dużą firmą, ale wyszukiwarka internetowa tego nie potwierdza. Taka sytuacja powinna wzbudzić niepokój.

Senior za kółkiem
Treść ulotek mówi również o tym, że aktualnie w Polsce nie ma przepisów, które wprowadzałyby specjalne regulacje dla kierowców w wieku senioralnym. Jeśli twoja sprawność intelektualna i zdrowie fizyczne pozwalają na prowadzenie samochodu, nie musisz z tego rezygnować. Funkcjonariusze radzą jednak, aby nie prowadzić samochodu po nieprzespanej nocy. Zmysły seniora mogą gorzej funkcjonować, także po spożyciu niektórych leków. Co pewien czas sprawdzaj, czy na dobrze znanych Ci drogach, nie zmieniły się znaki drogowe. Być może na drogach prowadzone są remonty. Nie wolno jeździć na pamięć!

Praktyczne rady
W ulotkach znalazło się wiele praktycznych rad, które warto wcielić życie od zaraz. Na przykład taką, aby kończąc rozmowę telefoniczną, zawsze prawidłowo odkładać słuchawkę. Oszuści nie rozłączają się od razu po rozmowie – pozostają na linii, nasłuchują z kim rozmawiasz i co mówisz. W ten sposób pozyskują informacje o swoich ofiarach.
W codziennym życiu sprawdzą się opaski na rękę (można na nich wpisać podstawowe dane seniora i kontakt do opiekuna) i wszywki do płaszcza czy kurtki.
Te i inne porady znajdziecie w ulotkach, które zostaną przekazane organizacjom dedykowanym osobom starszym.


Projekt "Bezpieczna i aktywna jesień" jest współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach wieloletniego programu na rzecz osób starszych Aktywni + na lata 2021-2025, edycja 2022.

 


Najedź kursorem na grafikę, kliknij i przejdź na profil fb Fundacji

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Arka Gdynia-PGE Spójnia Stargard. Galeria