Dzisiaj jest: 13.5.2024, imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Francja - Polska: bez sensacji, bez tragedii. Honorowy gol na pożegnanie

Dodano: rok temu Autor:

Niespodzianki nie było. Polska zakończyła swój udział na MŚ w Katarze.

Biało-Czerwoni zmierzyli się z broniącą mistrzowskiego tytułu Francją. To był lepszy, bardziej otwarty mecz niż te rozgrywane w fazie grupowej. Faworyt jednak pewnie wygrał 3:1 i w ćwierćfinale zmierzy się z Anglią. Polska zakończyła turniej na 1/8 finału. Szans na osiągnięcie lepszego rezultatu nie było, co pokazały szczególnie dwa ostatnie mecze.

Podobnie, jak we wcześniejszych spotkaniach ciekawie było w końcówce pierwszej połowy. W 38. minucie po akcji lewą stroną Bartosza Bereszyńskiego świetną szansę miał Piotr Zieliński. Jego uderzenie podobnie, jak dobitkę obronił Hugo Lloris. Dobijać próbował jeszcze Jakub Kamiński, ale jego próbę zablokował Raphael Varane.

Mogło być 1:0, a po pierwszej połowie to Francuzi mieli korzystny wynik. Remisu nie udało się utrzymać, bo w 44. minucie po podaniu od Kyliana Mbappe Olivier Giroud uciekł Jakubowi Kiwiorowi i pewnym strzałem pokonał Wojciecha Szczęsnego.

Sam Mbappe dołożył dwa gole w 74. i 91. minucie. Na 2:0 trafił, kończąc kontratak, który rozpoczął Giroud, a asystował Ousmane Dembele. Przy kolejnym mocnym uderzeniu podawał Marcus Thuram.

W 96. minucie po wrzutce Kamila Grosickiego ręką w swoim polu karnym zagrał Dayot Upamecano. Honorowego gola na pożegnanie z mundialem zdobył z rzutu karnego Robert Lewandowski. Nawet w tej sytuacji, która nie miała już wielkiego znaczenia, nie obyło się bez nerwów.

Pierwszą próbę zatrzymał Hugo Lloris, ale przekroczył linię bramkową. To oznaczało powtórkę, która była już skuteczna. Co ciekawe pomiędzy tymi strzałami Robert Lewandowski zmienił "pechową" piłkę. Kapitan reprezentacji Polski skończył mundial z dwoma golami. Czy na tym jego licznik w najważniejszym reprezentacyjnym turnieju się zatrzymał? Przekonamy się najpóźniej za cztery lata.

Francja - Polska 3:1 (1:0)
1:0 - Olivier Giroud 44'
2:0 - Kylian Mbappe 74'
3:0 - Kylian Mbappe 90+1'
3:1 - Robert Lewandowski (k.) 90+9'