Dzisiaj jest: 23.3.2023, imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Powiatowa Konferencja dla Nauczycieli ?Region i edukacja. Uczymy lokalnie.?

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Powiatowa Konferencja dla Nauczycieli ?Region i edukacja. Uczymy lokalnie.?

Powiatowa Konferencja  dla  Nauczycieli ?Region i edukacja. Uczymy lokalnie.?

11 października 2022 r. w Starostwie Powiatowym w Stargardzie odbyła się Powiatowa Konferencja dla Nauczycieli „Region i edukacja. Uczymy lokalnie.” pod honorowym patronatem Starosty Stargardzkiego i Kuratorium Oświaty w Szczecinie, natomiast patronat medialny nad konferencją objął Dziennik Stargardzki. Organizatorem konferencji był Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie.

Konferencja miała na celu: upowszechnienie wiedzy o regionie, prezentację dobrych praktyk w zakresie edukacji regionalnej, podsumowanie pięciu edycji Powiatowego Konkursu na Komiks pt. „Stargard w komiksie. Wczoraj, dziś i jutro.” oraz wymianę doświadczeń nauczycielskich w zakresie miejsca i roli lokalności w szkole i jej otoczeniu.

Na konferencji obecni byli: Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, Zastępca Prezydenta Miasta Ewa Sowa, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Jerzy Hernet, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Bronisław Stefanowicz,  dyrektor Książnicy Stargardzkiej Jolanta Aniszewska, prelegenci, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, nauczyciele, uczniowie, oraz stargardzkie media.

W konferencji uczestniczyło 51 osób.
Wykład wprowadzający na temat regionu i edukacji wygłosiła Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej.
Następnie występowali prelegenci z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Stargardzie. O katalogu  zabytków powiatu stargardzkiego opowiedział Mirosław Opęchowski, a o  różnych  formach edukacji w Muzeum Archeologiczno Historycznym Joanna Fijałkowska.

Jak wykorzystywać Stargardzkie Centrum Kultury FILARY czy Kino Stargardzkiego Centrum Kultury do realizacji programu dydaktycznego przedstawiły Agata Frankowska z Kina Stargardzkiego Centrum Kultury i Anita Kubera ze Stargardzkiego Centrum Nauki Filary.

W dalszej części konferencji Anna Kucharska z Książnicy Stargardzkiej opowiedziała o swojej  pasji tworzenia kreatywnych przedmiotów z wykorzystaniem symboli miasta Stargard m.in. zabytków, herbu, flagi.

W kolejnym wystąpieniu odbyło się podsumowanie pięciu edycji powiatowego konkursu „Stargard w komiksie. Wczoraj, dziś i jutro.”, którego dokonali Irena Zalewska, koordynator konkursu z ramienia PODN i ZS nr 1 i Ryszard Baloń, przewodniczący Jury konkursu, reprezentujący MDK w Stargardzie. Zaprezentowany został również katalog  „Stargard w komiksie, wczoraj, dziś i jutro”, którego wydawcą jest PODN i ZS nr 1 w Stargardzie.


Po krótkiej przerwie, w dalszej części konferencji przedstawione zostały przykłady dobrych praktyk: projekty edukacyjne, innowacja pedagogiczna.
Prelegentki z Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie opowiedziały o zrealizowanych projektach, Irena Zalewska przedstawiła projekt pt. „Literacka mapa miasta”, a Beata Owczarek projekt pt. „Kształtowanie przestrzeni”.

Lilianna Janeczek, Beata Trzeciak i Magdalena Barszczak ze Szkoły Podstawowej  nr 1 w Stargardzie ukazały innowację pedagogiczną „Deptaje jako metoda odkrywania „Zielonego Stargardu” .
W edukacji regionalnej dużą rolę odgrywa  Liga Ochrony Przyrody, która zajmuje się propagowaniem  wiedzy ekologicznej i ochroną środowiska. O działaniach Ligi Ochrony Przyrody w edukacji szkolnej opowiedziała przedstawicielka Ligi Ochrony Przyrody w Szczecinie Anna Dworakowska.

Konferencji towarzyszyła wystawa prac komiksowych laureatów pięciu edycji Powiatowego Konkursu na Komiks: „Pierwsi mieszkańcy Stargardu - kim byli i dokąd zmierzali?”; „Znane i nieznane historie, legendy miasta Stargard i powiatu stargardzkiego" ; „W krainie Gryfitów”;  „Stargard komiksem malowany”;  Stargard miastem przyszłości”.

Konferencję sprawnie prowadzili: Kornelia Studzińska i Kamil Wolański, uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie.

Nauczyciele otrzymali materiały konferencyjne, m.in. czasopisma: „Wokół Szkolnych Spraw”  i „Refleksje” , materiały przygotowane przez S.C. Filary i LOP Okręg w Szczecinie.

Organizatorzy konferencji  wyrażają nadzieję, że konferencja „Region i edukacja. Uczymy lokalnie.” będzie inspiracją do podejmowania twórczych i kreatywnych działań w zakresie realizacji edukacji regionalnej w swojej szkole.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Arka Gdynia-PGE Spójnia Stargard. Galeria