Dzisiaj jest: 5.6.2023, imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera

Zbyt wysoki krawężnik czy zbyt niskie auto?

Dodano: rok temu Autor:

Kierowcy parkujący swoje samochody przy ul. Wyszyńskiego narzekają na zbyt wysoki krawężnik, który powoduje uszkodzenia. Czy faktycznie jest on za wysoki?

Zbyt wysoki krawężnik czy zbyt niskie auto?

Kierowcy parkujący swoje samochody przy ul. Wyszyńskiego narzekają na zbyt wysoki krawężnik, który powoduje uszkodzenia. Czy faktycznie jest on za wysoki?

Krawężniki są elementami architektury miejskiej, które przysparzają problemów praktycznie każdej grupie korzystającej z miasta- pieszym, rowerzystom i kierowcom. Wysokie krawężniki to najczęściej spotykane bariery architektoniczne, szczególnie uciążliwe dla osób niepełnosprawnych u rodziców z wózkami. Pogarszają równie bezpieczeństwo i wygodę poruszania się po mieście pieszym i rowerzystom. Sukcesywnie krawężniki obniżane są przy okazji remontów chodników i ulic, ale są miejsca w mieście, które czekają na interwencję ekipy remontowej.

Radny Rady Miejskie w Stargardzie Zdzisław Wilk poinformował, że zgłosił się do niego rozgoryczony mieszkaniec twierdząc, że wjeżdżając na parking przy ul. Wyszyńskiego, przy posesji nr 21 uszkodził felgę i oponę. - Twierdzi, że to nie jest odosobniony przypadek. Niewielu kierujących samochodem decyduje się na wjazd na parking, a jak wjedzie to lepiej nie słuchać co mówią- argumentuje radny Zdzisław Wilk. Dodaje, że faktycznie podobna wysokość krawężnika 14 cm jest na całej linii parkingu przy ul. K.S.Wyszyńskiego, co sprawia trudności w parkowaniu i niejednokrotnie dochodzi do uszkodzenia auta. - Przecież można szybko i skutecznie przy niewielkim nakładzie finansowym rozwiązać ten problem, podwyższając nawierzchnię jezdni przy krawężniku- zaproponował radny.

Prezydent Stargardu Rafał Zając w odpowiedzi na problem zgłoszony przez radnego Zdzisława Wilka poinformował, że w ulicy Wyszyńskiego na chodniku wzdłuż budynków mieszkalnych wielorodzinnych, ze względu na deficyt miejsc parkingowych umożliwione zostało parkowanie równoległe pojazdów. Przypomniał, że taki sposób zagospodarowania pasa drogowego obowiązuje już kilkanaście lat. Z dniem 1 stycznia 2018 r. ulica Wyszyńskiego została przejęta przez miasto od Zarządu Dróg Powiatowych. - Początkowo miejsca parkingowe wyznaczone były w Strefie Płatnego Parkowania, a po likwidacji strefy pozostawiono możliwość parkowania bez opłat- mówi Prezydent. Dodaje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość krawężnika wynosi 14 cm, więc mieści się w dopuszczalnej normie. - Podwyższenie nawierzchni jezdni przy krawężniku doprowadzi do zakłóceń przy odprowadzaniu wód opadowych. Planowana jest zmiana zagospodarowania Placu Wolności i ul. Wyszyńskiego. Będzie się to wiązało z kompleksową przebudową całego pasa drogowego tych ulic- informuje Rafał Zając.

Do czasu przebudowy ul. Wyszyńskiego kierowcy, którzy zdecydują się na zaparkowanie na wysokim krawężniku, powinni stosować się do kilku zasad. Najważniejsza z nich to wjeżdżanie pod kątem do krawężnika na wyprostowanych kołach. Dzięki takiemu ustawieniu koła będą wjeżdżały na krawężnik jedno po drugim. Nigdy nie wolno wjeżdżać na krawężnik czołowo, czyli oboma przednimi kołami naraz w jednym momencie. Na krawężnik należy wjeżdżać powoli, delikatnie operując gazem. Takie same wskazówki należy stosować przy zjeżdżaniu z krawężnika.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Zaczarowany Dzień Dziecka. Fotorelacja