W 2008 roku zniesiono powszechny obowiązek odbycia czynnej służby wojskowej, ale co roku wojewoda zachodniopomorski ogłasza kwalifikację wojskową. W tym roku w powiecie Stargardzkim zostanie ona przeprowadzona od 4 kwietnia do 10 maja.
Kwalifikacja wojskowa ma na celu weryfikację młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji i stanu zdrowia psychofizycznego do potrzeb czynnej służby wojskowej. Każdy mieszkaniec powiatu stargardzkiego, którego dotyczy kwalifikacja, powinien otrzymać oficjalne, imienne wezwanie do stawienia się przed komisją lekarską. Badania przeprowadzane będą w stargardzkim szpitalu SPWZOZ przy ul. Wojska Polskiego.
W tym roku wzywani będą mężczyźni urodzeni w 2003 roku oraz mężczyźni urodzeni w latach 1998-2002, którzy do tej pory nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Udział w kwalifikacji będą musiały wziąć również osoby urodzone w latach 2001-2002, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej lub osoby, które złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wezwanie mogą otrzymać także kobiety, które kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych w roku szkolnym 2021/2022 lub są studentkami czy absolwentkami tych uczelni. Udział w kwalifikacji wojskowej będą mogły wziąć również osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Po przeprowadzeniu badania lekarskiego podczas kwalifikacji kandydat otrzyma kategorię zdolności do czynnej służby. Otrzymanie kategorii A oznacza, że kandydat może odbywać każdą formę czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej zarówno w okresie pokoju, w trakcie mobilizacji, jak i w czasie wojny. Wpisanie do książeczki wojskowej kategorii B wskazuje, że aktualny ogólny stan zdrowia tej osoby nie pozwala na pełną zdolność do służby wojskowej i w późniejszym terminie zostanie ona poddana ponownej kwalifikacji. Kandydat, który otrzyma kategorię D nie może zostać powołany do żadnej z form służby w czasie pokoju i przenoszony jest od razu do rezerwy. Natomiast kategorię E otrzymuje osoba, która nie podlega obowiązkowi wojskowemu.
Mieszkańcy, którzy po raz pierwszy stawiają się do kwalifikacji wojskowej, powinni mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację lekarską dotyczącą stanu zdrowia, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy), dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Rusza kwalifikacja wojskowa. Kto i kiedy musi zgłosić się do WKU w Stargardzie?