Dzisiaj jest: 27.5.2022, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Stary ogólniak spada w rankingu Perspektyw. Jak poradziły sobie pozostałe szkoły?

Dodano: 4 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Magazyn edukacyjny "Perspektywy" opublikował wyniki corocznego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022.

Stary ogólniak spada w rankingu Perspektyw. Jak poradziły sobie pozostałe szkoły?

Odbył się on już po raz dwudziesty czwarty. Znalazły się w nim dwie stargardzkie szkoły.

Zwycięzcą ogólnopolskiego rankingu w kategorii liceów zostało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. W województwie zachodniopomorskim na 1. miejscu ponownie znalazło się XIII LO w Szczecinie. Wśród 1000 najlepszych liceów znalazły się dwie placówki ze Stargardu. I LO im. Adama Mickiewicza znalazło się na 11. miejscu w województwie oraz na 395. w kraju. W tym roku zaliczyło jednak znaczny spadek, ponieważ w poprzednich latach klasyfikowane było już na wyższych miejscach: w 2021- na 343, w 2020- 507 i 2019- 368. Kapituła Rankingu przyznała naszej szkole tytuł "Srebrnej Szkoły 2022". Po raz pierwszy w ciągu ostatnich lat w rankingu pojawiło się również II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida. W województwie zajęło 41. miejsce, a w kraju sklasyfikowane zostało poza pierwszym tysiącem szkół.

Licea Ogólnokształcące ocenione zostały za pomocą trzech kryteriów. Są to sukcesy szkoły w olimpiadach (25 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) oraz wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Do sporządzenia rankingu wykorzystane dane ze źródeł zewnętrznych, m.in. protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniu zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.
           
W ogólnopolskim rankingu techników również znalazła się jedna stargardzka szkoła. Zwycięzcą ogólnopolskim okazało się Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, a wojewódzkim- Technikum Organizacji i Zarządzania (ZS nr 8) w Szczecinie. 9. miejsce w województwie i 172. w kraju zajęło Technikum Zawodowe nr 1 (ZS nr 1 im. Mieszka I) Szkoła uzyskała tym samym srebrną tarczę. To pierwsze wyróżnienie w rankingu od 2019 roku. 34. miejsce w województwie i ponad 500. w kraju Technikum Zawodowe nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Stargardzie. W 2021 r. szkoła nie pojawiła się w pierwszej 500. rankingu, a w 2020 r. zajęła 460. miejsce.

Metodologia klasyfikacji techników była podobna do tej w rankingu liceów, lecz kapituła brała pod uwagę także wyniki egzaminu zawodowego. Udział sukcesów w olimpiadach w stosunku do ogólnego wyniku wyniósł 20 proc., matury z przedmiotów obowiązkowych- 20 proc., matury z przedmiotów dodatkowych- 30 proc., a egzaminu zawodowego- 30 proc.

Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. - Dla uczelni współpraca z najlepszymi szkołami w Polsce jest istotna, ponieważ to te szkoły przygotowują naszych studentów, za co z tego miejsca wszystkim szkołom serdecznie dziękuję- powiedział prof. dr hab. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gospodarza Gali i Partnera Głównego rankingu. Podziękowania złożyła również prof. dr hab. Barbara Marcinkowska, przewodnicząca kapituły rankingu i rektorka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej. - Cały ubiegły rok był dla wszystkich kryzysowy, ale mino to poradziliśmy sobie bardzo dobrze, o czym świadczą sukcesy szkół. Dlatego dziękuję wszystkim dyrektorom szkół, którzy byli do dyspozycji w szkole i poza szkołą, dziękuję nauczycielom, którzy wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem, a przede wszystkim dziękuję uczniom za to, że wam się chciało- powiedziała.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ArtFestiwal 2022 cz.1. Galeria