Dzisiaj jest: 18.8.2022, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Nowe hybrydy na lokalnych torach

Dodano: 8 miesięcy temu
Redakcja poleca!

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, na lokalnych torach pojawiły się trzy nowe pociągi hybrydowe.

Nowe hybrydy na lokalnych torach

Łącznie na Pomorzu Zachodnim obecnie jeździ aż 7 takich nowoczesnych składów.

Prezentacja nowych jednostek z podwójnym napędem, odbyła się jeszcze przed świętami. Stutrzydziestotonowe pojazdy w kolorze biało-zielonym, zostały przyozdobione i równocześnie wjechały na peron w środowe południe. Prezenty oficjalnie rozpakował na szczecińskim dworcu marszałek Olgierd Geblewicz. Dwa z pociągów wyruszyły niedługo później do Słupska, a trzeci został skierowany do Kołobrzegu. Na pasażerów czekały drobne upominki.

- To nowoczesne, bezpieczne, przyjazne środowisku pojazdy – mówił Olgierd Geblewicz. –Te, które dziś powitaliśmy, przyjechały w ostatnich dniach, ale łącznie mamy na Pomorzu Zachodnim już siedem hybryd. Jesteśmy niekwestionowanym liderem w Polsce. Ten kierunek będziemy utrzymywali, bo przynosi on realne korzyści. Oszczędności finansowe, które powodują, że ceny biletów nie rosną tak dramatycznie jak wszystko inne w Polsce. Po drugie – jesteśmy ekologiczni, dzięki hybrydom spalamy rocznie ponad pół tysiąca ton oleju napędowego mniej, a więc produkujemy znacząco mniej dwutlenku węgla – tłumaczył marszałek.

Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, internet bezprzewodowy, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej, sygnalizację przeciwpożarową, defibrylator, rampy ładunkowe dla wózków itd. Przewidziano w nich 150 miejsc siedzących plus 160 stojących oraz przestrzeń do przewozu rowerów.

Hybrydowy napęd tworzą cztery elektryczne silniki trakcyjne o łącznej mocy 1600 kW zasilane z sieci elektrycznej za pomocą odbieraka prądu oraz jednostka napędowa składająca się z dwóch silników spalinowych i generatorów prądu, która zasila silniki elektryczne na odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej. Pojazdy wyposażone są w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa ruchu, a ich maksymalna prędkość to: 160 km/h (napęd z sieci trakcyjnej) i 120 km/h (silniki diesla).

Na siedem pojazdów hybrydowych Województwo Zachodniopomorskie przeznaczyło ponad 170 mln zł brutto. Zakupy taboru w znacznej części są sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.
Źródło: wzp.pl

Oprócz marszałka Olgierda Geblewicza, w uroczystej prezentacji uczestniczyli również: wicemarszałek Tomasz Sobieraj, Sławomir Walaszek oraz Tomasz Pancerz - przedstawiciele firmy NEWAG, Andrzej Chańko, dyrektor Zachodniopomorskiego Zakładu POLREGIO, Jadwiga Rajkiewicz, dyrektor Wydziały Infrastruktury i Transportu UMWZ.

Krótki film z całego wydarzenia można zobaczyć na Facebookowym profilu Pomorze Zachodnie.

Źródło: Urząd Marszałkowski - Zachodniopomorskie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Święto Wojska Polskiego. Fotorelacja