Stargardzka kolegiata przechodzi obecnie "remont stulecia". Prace konserwatorskie są już na półmetku. Remont obejmie modernizację wewnętrznej instalacji elektrycznej, remont elewacji i posadzki, remont konserwatorski wystroju malarskiego wnętrza, iluminację kolegiaty wraz z terenem przykościelnym, a także wykonanie nowych organów. Po wykonaniu wszystkich prac przestrzeń świątyni zostanie poszerzona o 35 proc. i udostępniona dla odwiedzających. Dzięki temu możliwe będą działania o charakterze edukacyjno-kulturalnym.
Remont najpiękniejszego zabytku w Stargardzie będzie kosztował prawie 21 milionów złotych. Na kwotę tą składają się środki pozyskane z Unii Europejskiej oraz środki krajowe. Do poprawy stanu stargardzkiej świątyni dołożył się również Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz. Marszałek wspiera zabytki w regionie, ponieważ uważa, że są one ważnym elementem historii naszego regionu, a także istotnym elementem wpływającym na atrakcyjność turystyczną województwa. - Często są to obiekty, z którymi po prostu związani jesteśmy emocjonalnie. Stargardzka kolegiata to majstersztyk ceglanego gotyku, dlatego tym bardziej cieszę się, że możemy dołożyć cegiełkę do przywracania jej piękna- powiedział Olgierd Geblewicz.
Dzisiaj Marszałek złożył podpis na umowie wsparcia w kwocie 185 tys. zł, za które przeprowadzony zostanie pierwszy etap konserwacji barokowej, drewnianej supraporty Mouviviusa z 1734 r. Zaplanowana na ten rok konserwacja płaskorzeźby będzie pierwszym etapem rewitalizacji zabytku. Prace, które wykona Pracownia Konserwacji Zabytków Manna-Art ze Stargardu obejmuję wykonanie badań historycznej warstwy malarskiej, usunięcie olejnej, wtórnej warstwy malarskiej, dezynsekcję i impregnację drewna, naprawy stolarsko-snycerskie, uzupełnienie ubytków warstw pozłotniczych oraz ubytków warstwy malarskiej na obrazach.
Proboszcz Kolegiaty NMP Królowej Świata w Stargardzie ks. Janusz Posadzy jest dumny z tego, co dzieje się w świątyni. Zapewnia, że to nie koniec inwestycji w ten wyjątkowy zabytek. - To pomnik historii, który zwraca uwagę nie tylko mieszkańców, ale i przybywających turystów. Mam nadzieję, że po renowacji będzie ich jeszcze więcej. Chcielibyśmy poszerzyć projekt m.in. o windę i zabudowanie krenelażu. Staramy się o przychylność dla tych placów w resorcie kultury- powiedział ks. Janusz Posadzy.
Na Fb portalu: TUTAJ do obejrzenia 2 części wywiadu z Proboszczem Kolegiaty. Wywiad w dniu 23 lipca przeprowadziła Aleksandra Zalewska - Stankiewicz.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Kolejna dotacja na remont stargardzkiej kolegiaty