Dzisiaj jest: 20.5.2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Głosowanie SBO 2022: Jakie projekty do wyboru na Osiedlu Pyrzyckim i Kluczewo-Lotnisko?

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

W poniedziałek, 16 sierpnia ruszyło głosowanie na inwestycje, które będą realizowane w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2022.

Głosowanie SBO 2022: Jakie projekty do wyboru na Osiedlu Pyrzyckim i Kluczewo-Lotnisko?

W poniedziałek, 16 sierpnia, ruszyło głosowanie na inwestycje, które będą realizowane w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2022. W sumie w tegorocznej edycji zgłoszono 51 pomysłów. Przedstawiamy projekty zgłoszone w obszarach Osiedle Pyrzyckie i Kluczewo-Lotnisko. Przypominamy również zasady głosowania.

OSIEDLE PYRZYCKIE

Automatyczna toaleta publiczna

Zgłaszający pomysł argumentują, że Osiedle Pyrzyckie jest aktualnie najbardziej rozwijającą się częścią miasta. Stało się idealnym miejscem dla młodych rodzin z dziećmi, które uwielbiają spędzać czas na placach zabaw. Każdego dnia plac zabaw przy ulicy Armii Krajowej odwiedza liczna grupa osób. Problemem jest brak toalet. Ciężko wytłumaczyć małemu dziecku, że musimy wrócić na chwilę do domu, żeby skorzystać z łazienki. Naszym marzeniem jest automatyczna toaleta publiczna. Zazdrościmy użytkownikom Parku Chrobrego takowej. Korzyści wynikające z zamontowania toalety automatycznej na naszym placu zabaw byłyby wielkie: przede wszystkim czystość w okolicy placu zabaw, utrzymanie higieny użytkowników, a także radość dzieci i spokój rodziców. Dodatkowo cały teren stanie się bardziej atrakcyjny, dzieci będą spędzać tam więcej czasu, a tym samym bardziej się socjalizować. Nie można zapomnieć o tym, że każda dodatkowa godzina spędzona na świeżym powietrzu wnosi korzyści do naszego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Doposażenie placu zabaw na terenie sportowo - rekreacyjnym przy ul. Armii Krajowej

Teren kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ul. Armii Krajowej jest centralnym miejscem, gdzie w godzinach rannych czas spędzają dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, a w godzinach popołudniowych dzieci z osiedla wraz z rodzicami. Mieszkańcy zwracają uwagę, że teren ten, ze względu na dynamiczne rozbudowujące się osiedle, z roku na rok, cieszy się coraz większą frekwencją zwłaszcza najmłodszych mieszkańców osiedla, przez co istniejący plac zabaw wymaga doposażenia. Obecnie pozostawiona jest przestrzeń na placu zabaw z przeznaczeniem na zestaw zabawowy dla dzieci.

Ogród Sensoryczny Na Wzgórzu 2.0, etap I

Tak zgłaszający projekt zachęcają do głosów: Pomyśl o parku inaczej. Wyobraź sobie, że przywita Cię feerią barw i zapachów, a ugości smakiem tradycyjnych polskich owoców, jak ogród. Nie musisz chodzić alejkami, jak w tradycyjnym parku, lecz poczuć klimat łąki, wpaść z własnym kocem i urządzić piknik. Idąc ogrodem skosztujesz porzeczek, agrestu, malin, czy też jeżyn i nasycisz zmysły dźwiękami i zapachami natury. Jeśli zechcesz odpocząć, pobujasz się w hamaku w otoczeniu lawendy, a jeśli zapragniesz wyzwania, bez względu na swój wiek, będziesz mógł zmierzyć się z torem podwieszanych kładek i mostków. Na koniec może zechcesz pozwolić swoim stopom zaznać masażu na ścieżce sensorycznej? To miejsce jest na wyciągnięcie ręki, potrzebny jest tylko Twój głos.

Park na Osiedlu Pyrzyckim- Etap I

Projekt zakłada stworzenie atrakcyjnego terenu rekreacyjnego -parkowego na Os. Pyrzyckim, który da możliwość rozszerzenia sieci tras rowerowych na osiedlu (w tym dowiązaniu do ścieżki wzdłuż ul. Twardowskiego oraz jako element planowanej trasy na osi Broniewskiego- Niepodległości). Jest to impuls do władz miejskich do przyspieszenia działań związanych z przejęciem zaniedbanej prywatnej działki 274/4. Przejęcie działki nie jest elementem bezwzględnie konicznym dla realizacji zgłaszanego projektu. Zdaniem wnioskodawcy możliwe jest samodzielne funkcjonowanie elementów parkowych na terenie wyłącznie miejskim, a istnienie działki prywatnej w obszarze ZP.21 nie powinno w żaden sposób wpływać na cenę merytoryczną składanego projektu.

Parkingi przy szkole (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 Szkoła Podstawowa nr 6) w pasie drogowym ul. Pileckiego

Ul. Pileckiego znajdująca się przy szkole nie posiada miejsc parkingowych, co powoduje, że samochody parkowane są na terenie szkoły i wokół niej, powodując tym samym utrudnienia komunikacyjne. Według pomysłodawców realizacja tego projektu pozwoli na zminimalizowanie problemów mieszkańców z niewystarczającą ilością miejsc w tej części osiedla. Wyeliminuje parkowanie aut na drodze, co w efekcie wpłynie korzystnie na poprawienie bezpieczeństwa użytkowników ruchu pieszego oraz kołowego.

Przebudowa chodnika przy ul. Niepodległości - etap I

W wyniku realizacji inwestycji mieszkańcy uzyskają dostęp do odnowionej infrastruktury: chodników.

Rozbudowa placu zabaw znajdującego się na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 przy ul. Twardowskiego

Modernizacja placu zabaw znajdującego się przed budynkiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 będzie polegała na wykonaniu nawierzchni oraz posadowieniu na niej nowych urządzeń do zabawy, doposażeniu terenu przed szkołą w ławki i kosze na odpadu, wykonaniu nasadzeń roślinnych: drzew, krzewów, ozdobnych oraz klombów kwiatowych, przygotowanie placu ze specjalnego tworzywa, na którym wyrysowane będzie strefa gier podwórkowych. Zespół Szkolno -Przedszkolny nr 1 mieści się w jednej z najprężniej nierozbudowujących się części miasta - Osiedlu Pyrzyckim. Nowo powstałe budynki często zamieszkiwane są przez rodziny z dziećmi, a każdego roku do szkoły i przedszkola zapisywana jest kompletna lista dzieci i uczniów. Plac zabaw, na którym dysponuje szkoła wraz z częścią przedszkolną okazuje się być niewystarczająca dla takiej liczby dzieci. Poprzez doposażenie go w nowe urządzenia do zabawy, a tym samym wykorzystanie niezagospodarowanego terenu (obecnie znajdującego się tu trawnika) na działkach 28/10, 29/11, 326,7 obr. 19 możliwe będzie jednoczesne korzystanie z placu zabaw większej ilości dzieci w jednym czasie. Nowe ławki oraz kosze na odpady zostaną umieszczone tak, aby uporządkować przestrzeń oraz zapewnić uczniom miejsce odpoczynku podczas zabawy. Oprócz rozbudowy nowego placu, planowane są nasadzenia roślinne i klomby/donice z kwiatami, co na pewno doda estetyki oraz umili pobyt uczniom, a tym samym aktywny wypoczynek i zabawę na świeżym powietrzu. W części działki nr 326/7 i 28/10 obr. 19 powstanie strefa gier i zabaw podwórkowych, wykonana na bezpiecznym podłożu: gra w klasy, twister, alfabet itp. Jest to rozwiązanie, którego dotychczas nie było na terenie szkoły, ani Osiedla Pyrzyckiego, a na pewno pobudzi kreatywność i urozmaici dziecięce zabawy.


KLUCZEWO-LOTNISKO

AAA, ABC SKACZĘ SOBIE – Trampoliny Ziemne

Wzbogacenie terenu rekreacyjnego w trampoliny ziemne stworzy miejsce,  w którym każdy może świetnie się bawić jednocześnie dbając o swoja kondycję i sprawność fizyczną. Jest to doskonała forma ćwiczeń ruchowych. Rozbudowa strefy rekreacyjnej podniesie również atrakcyjność zajęć wychowania fizycznego w SP8. Stworzenie trampolin na świeżym powietrzu, umożliwi nawiązywanie nowych kontaktów oraz spotkań w granie znajomych, co pozytywnie wpłynie na relacje międzyludzkie.

Aktywność to podstawa - boisko wielofunkcyjne przy SP nr 8 w Stargardzie, ETAP II

Powstanie obiektu sportowego w postaci boiska do piłki ręcznej i koszykówki wraz z piłkochwytami oraz bieżnią z zeskocznią (obecnie brak) i dodatkowo strefą rekreacyjno- relaksacyjną poprawi znikomą infrastrukturę rekreacyjno - sportową w tej części miasta. Umożliwi mieszkańcom uprawianie sportu i rekreację z zachowaniem odpowiedniego bezpieczeństwa i w należytym standardzie. Obecny obiekt nie spełnia podstawowych zasad bezpieczeństwa poprzez liczne pęknięcia, dziury, wgłębienia itp. w wysłużonym asfalcie co może powodować wypadki i kontuzje. Aktywność i ruch od najmłodszych lat, aż po wiek dojrzały jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka, więc korzyść z powstania tego obiektu będzie niewymierna.

Budowa ścieżek spacerowych w Parku Podworskim

Nowa infrastruktura zapewni korzystanie nie tylko przez miejscowych mieszkańców, ale też przez innych okolicznych stargardzian.

Hamakowy zakątek

Projekt stanowi element ożywienia przestrzeni miejskiej i podniesienia jej atrakcyjności. Idea hamaków to relaks na świeżym powietrzu, dedykowany młodszym i starszym mieszkańcom. Hamakowy zakątek zapewni miejsce do: odpoczynku po ciężkim dniu, relaksu w wolnej chwili, łapania promieni słońca w letnie dni, kontemplacji i czytania książek przy szumie brzóz. Hamak miejski to nowoczesny element małej architektury, który może stać się ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców oraz atrakcją turystyczną. Jego konstrukcja jest stabilna dzięki mocowaniu rozpiętemu pomiędzy dwoma potężnymi metalowymi walcami, które gwarantują wytrzymałość projektu. Aktualnie na rynku dostępne są dwa rodzaje hamaków: wykonane z drzewa egzotycznego i wykonane z giętkiej taśmy poliestrowej (proponuję kolor pomarańczowy, nawiązujący do marki miasta, wyróżniający się na tle zieleni).   Projekt ze względu na jeszcze małą popularność w kraju niewątpliwie wpłynie na promocję i atrakcyjność miasta. Osiedle Lotnisko będzie pionierskie, na terenie całego miasta nie istnieje zaproponowana forma małej architektury Zaproponowana lokalizacja umożliwi korzystanie z hamaków również osobom starszym, które mieszkają w mieszkalnictwie wspomaganym na osiedlu. Proponowane założenie nie będzie kolidować w przyszłości z kolejnymi, ewentualnymi inwestycjami na tym terenie.

HOP, HOP, HOP – wieloosobowe trampoliny ziemne

Projekt stanowi element ożywienia przestrzeni miejskiej i podniesienia atrakcyjności sąsiadującego placu zabaw, który nie posiada takiego urządzenia. Zestawy trampolin przeznaczone są dla większej liczby dzieci. Takie rozwiązanie to też większa radość z zabawy. Połączone trampoliny mają wiele zalet. Przeskakiwanie z jednej na drugą jest wielką frajdą dla najmłodszych, poza tym zabawa w grupie jest zawsze fajniejsza: nie jest już ograniczona do jednej osoby zajmującej trampolinę. Trampoliny ziemne są najnowocześniejszymi rozwiązaniami stanowiącymi świetną alternatywę dla tradycyjnych trampolin. To wspaniałe urządzenia, o których do niedawna mogliśmy tylko marzyć. Pozwalają rozwijać umiejętności motoryczne, wykonać energiczną rozgrzewkę, czy po prostu świetnie się bawić. Są one całkowicie wandaloodporne, pogodoodporne i stanowią jeden z najatrakcyjniejszych elementów rekreacyjno-sprawnościowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki unikalnej kombinacji trampoliny ziemne mogą być montowane nie tylko pojedynczo, ale również w systemach modułowych (zestawy). Wspaniale komponują się z placem zabaw, siłownią zewnętrzną, czy oddzielnie w przestrzeni miejskiej. Ponieważ stanowią one urządzenie sportowe, korzystanie z nich przez dzieci zalecane jest pod nadzorem dorosłych. Trampoliny ziemne stanowić będą nowoczesne dopełnienie istniejącego, tradycyjnego placu zabaw na osiedlu.

Ławki i oświetlenie w Parku Podworskim

Nowa infrastruktura zapewni korzystanie z parku nie tylko przez mieszkańców. Bardzo często korzystają z niego mieszkańcy okolicznych miejscowości i osiedli.

Park Rodzinny Lotnisko

Projekt ma na celu lepsze zagospodarowanie zaniedbanej działki, poprawę estetyki terenów publicznych, ochrona środowiska i integrację społeczności lokalnej.

Stargardzkie centrum sportów extremalnych

Projekt SCSE to miejsce, gdzie każdy może wykorzystywać swoje umiejętności na profesjonalnym terenie przygotowanym dla motocykli enduro, motocykli motocrossowych, quadów, rowerów górskich, biegaczy extremalnych (biegu z przeszkodami) oraz rowerów wyczynowych. Teren zostanie także przygotowany z myślą dla najmłodszych, gdzie dzieciaki będą mogły spróbować swoich sił w jeździe na motocyklu oraz rowerze wyczynowym. Przewagą naszego projektu jest miejsce, w którym od 2016 roku tworzymy podstawy miejsca, gdzie trenują motocykliści na trzech torach, stworzonych dzięki ich zaangażowaniu. Dodatkowym atutem jest lokalizacja, która nie wadzi mieszkańcom oraz bardzo dogodny dojazd do naszego miejsca.

Ścieżka rowerowa przy ul. R. Traugutta

Istniejący chodnik ma 1,5 m szerokości, służy jako ścieżka rowerowa i chodnik. Mieszkańcy chcieliby wydzielenia ścieżki rowerowej.


JAK GŁOSOWAĆ?

1. Wyboru zadań do realizacji w ramach SBO 2022 dokonują mieszkańcy Miasta w głosowaniu jawnym i bezpośrednim.

2. Każdy mieszkaniec może w głosowaniu wziąć udział tylko jeden raz.

3. Głosowanie odbywa się:

1) w formie papierowej w Urzędzie Miejskim przy ul. Hetmana Stefana Czarnieckiego 17 w Stargardzie i w Ratuszu przy ul. Rynek Staromiejski 1 w Stargardzie,

2) w formie elektronicznej poprzez platformę internetową dedykowaną Stargardzkiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

4. Wzór karty do głosowania można pobrać ze strony www.stargard.budzet-obywatelski.org..

5. Głosowanie odbywa się przez postawienie znaku „X” przez głosującego przy wybranych projektach na odpowiedniej karcie do głosowania (przyporządkowanej do danego obszaru). Głosujący może wybrać maksymalnie 3, jego zdaniem, najlepsze projekty, będące w obszarze jego zamieszkania lub 2 projekty ze swojego obszaru zamieszkania oraz 1 projekt, na który odda „złoty głos”. "Złoty głos" dotyczy projektu, który został zgłoszony w pozostałych rejonach miasta. Zaznaczenie więcej niż trzech zadań będzie skutkowało przyznaniem głosów trzem pierwszym w kolejności projektom, na które zagłosowano.

6. Karty do głosowania w formie papierowej należy wypełniać drukowanymi literami, uzupełniając wszystkie wymagane pola. Karty z nieuzupełnionymi polami będą uznawane za nieważne.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja