Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Kadra i podopieczni OREW w Stargardzie- już na nowym miejscu przy Składowej.

Dodano: 3 tygodnie temu
Redakcja poleca!

Przestronne pomieszczenia, odrębne sale ćwiczeń i strefy relaksu sprzyjające prowadzeniu terapii

Kadra i podopieczni OREW w Stargardzie- już na nowym miejscu przy Składowej.

- w takich warunkach spotykają się, uczą i przebywają ze sobą podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczego, który przeniósł się ze swoich dwóch  zajmowanych poprzednio siedzib, do budynku dawnego Zespołu Szkół Budowlano- Technicznych przy ul. Składowej w Stargardzie.

Ośrodek w nowym miejscu przeznaczony dla dzieci zmagających się z autyzmem, odwiedziła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, razem z Wicestarostą Łukaszem Wilkoszem. Goście podejmowani przez kadrę ośrodka mogli ocenić skalę adaptacji pomieszczeń dawnej „Budowlanki”.

 

Zmiany, jakie dokonały się w codziennym funkcjonowaniu OREW Stargard prowadzonym przez Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu, są doniosłe. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze niedawno OREW „gnieździł się” w swoich siedzibach przy Żeglarskiej 3 (o powierzchni ok. 100 mkw.) oraz Kochanowskiego 27 (niespełna 200 mkw.).
 

Dzięki  przeprowadzce na Składową, kadra i podopieczni ośrodka mają teraz do dyspozycji blisko 1730 mkw. powierzchni na trzech kondygnacjach budynku (parter i dwa piętra). W takich warunkach można swobodnie realizować program zajęć i terapii z dziećmi dotkniętymi autyzmem, porażeniem mózgowym, niepełnosprawnością ruchową lub innymi schorzeniami, które wymagają codziennej, profesjonalnej terapii. Obok przestronnych  pomieszczeń rodzice, dzieci oraz pracownicy ośrodka cenią sobie i to, że placówka działa wreszcie w jednym miejscu- co ma niebagatelne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu.
 

Po przebudowanych pomieszczeniach dawnej „Budowlanki” Starostę Stargardzkiego Iwonę Wiśniewską i Wicestarostę Łukasza Wilkosza oprowadzała Dorota Zielska, Prezes Oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu razem z Mileną Szczurko, Wiceprezes Oddziału. OREW przeniósł się tu już w styczniu, natomiast formalną działalność rozpoczęto w pierwszych dniach marca. Przeprowadzkę poprzedziła adaptacja i przebudowa części pomieszczeń, dostosowanych do wymagań podopiecznych stargardzkiego Oddziału Towarzystwa Walki z Autyzmem.

Duże wrażenie na odwiedzających wywarły m.in. przestronne sale ćwiczeń i terapii, różnobarwne strefy relaksu oraz miejsca do pracy i nauki. W nowym miejscu przygotowano również wygodną kuchnię i stołówkę.
 

Pod opieka OREW pozostaje obecnie 45 dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności.  Zmagający się z autyzmem reagują negatywnie na zaburzenia rytmu dnia, ustalonego wcześniej i powtarzalnego. Tym bardziej więc przeprowadzka stanowi w ich życiu rewolucję. W pomieszczeniach przy Składowej  wychowankowie OREW poczuli się jednak niemal od razu jak u siebie w domu- co stanowi najlepszą nagrodę dla zaangażowanych w przenosiny placówki. Tej rodzinnej, domowej atmosfery oraz poczucia bezpieczeństwa życzyła wszystkim Starosta Stargardzkim w nowej siedzibie ośrodka.
 

Na zdjęciu: Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska razem z Wicestarostą Łukaszem Wilkoszem, w towarzystwie Prezes Oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu Doroty Zielskiej i kadry ośrodka. W galerii- migawki z wizyty w przebudowanych pomieszczeniach OREW przy ul. Składowej.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA