Dzisiaj jest: 22.6.2021, imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Elektrownia jądrowa pod Stargardem? Lokalizacje nadal aktualne

Dodano: 3 miesiące temu Autor:

Pod koniec zeszłego roku rząd zaktualizował "Program polskiej energetyki jądrowej".

Elektrownia jądrowa pod Stargardem? Lokalizacje nadal aktualne

Nawet po aktualizacji nadal pojawiają się w nim lokalizacje elektrowni atomowej w powiecie stargardzkim.

W październiku 2020 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie aktualizacji rządowego programu wieloletniego "Program polskiej energetyki jądrowej", przedłożoną przez ministra klimatu. Celem programu jest budowa oraz oddanie do eksploatacji w Polsce elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+).

Lokalizacje bez zmian

W wersji programu z 2014 r. ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na dostarczenie wybranej technologii dla pierwszej elektrowni jądrowej zaplanowano do końca 2016 roku. Do dziś jednak lokalizacja nie została wybrana, nie pojawiły się też nowe rekomendacje. Wytypowane lokalizacje elektrowni jądrowych są tożsame z lokalizacjami określonymi w programie z 2014 r. Trzy z nich znajdują się na terenie powiatu stargardzkiego. To Wiechowo i Krzywiec w gminie Marianowo i Lisowo w gminie Chociwel.

- Brak zmian w tym zakresie sprawia, że rodzaj i skala oddziaływania na środowisko pozostają takie same, dlatego nie jest też wymagane przeprowadzenie ponownej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko- zaznaczono w aktualizowanym programie. Według rządzących najbardziej korzystne położenie posiadają lokalizacje nadmorskie, czyli Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec. Przemawiają za nimi m.in. znaczne zapotrzebowanie na energię elektryczną i brak dużych, dysponowalnych źródeł wytwórczych w tym rejonie, dostęp do wody chłodzącej oraz możliwość transportu ładunków wielkogabarytowych drogą morską.

Kiedy uruchomienie pierwszej elektrowni?

Pod uwagę brane są także lokalizacje wykorzystywane obecnie przez elektrownie systemowe, m.in. Bełchatów oraz Pątnów z uwagi na rozwiniętą sieć przesyłową, transportową i inną infrastrukturę, położenie w centrum Polski oraz fakt, że budowa elektrowni jądrowej na tych terenach po wygaszeniu eksploatowanych elektrowni pozwoli na utrzymanie miejsc pracy. Miejscowości z powiatu stargardzkiego są na liście pozostałych potencjalnych lokalizacji. Ministerstwo Klimatu informuje, że biorąc pod uwagę stan zaawansowania prac oraz inne uwarunkowania, miejsce budowy pierwszej elektrowni jądrowej zostanie wybrane spośród lokalizacji nadmorskich.

- Przyjęcie przez Radę Ministrów przedłożonej przez Ministerstwo Klimatu uchwały aktualizującej "Program polskiej energetyki jądrowej" to kamień milowy na drodze naszego kraju do posiadania stabilnego, zeroemisyjnego źródła energii. Dzięki energetyce jądrowej będziemy mogli zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetycznie- podkreśla minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. W tym roku rząd planuje wybór technologii dla pierwszej i drugiej elektrowni jądrowej, a w 2022 r.- uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej dla pierwszej elektrowni jądrowej (zatwierdzenie wyboru lokalizacji), a także podpisanie umowy z dostawną technologii i głównym wykonawcą kontraktu pod klucz. Pierwszy blok jądrowy ma zostać uruchomiony w 2033 r.

Najedź kursorem, naciśnij i powiększ

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dni Stargardu 2021. Photos by Anna Wardal