Dzisiaj jest: 29.7.2021, imieniny: Marty, Konstantego, Olafa

Zachodniopomorskie: Wzrost bezrobocia, likwidacje działalności i mniej mieszkań. Obraz sytuacji społeczno-gospodarczej

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Urząd Statystyczny w Szczecinie podał dane społeczno-gospodarcze za miesiąc styczeń 2021 r.

Zachodniopomorskie: Wzrost bezrobocia, likwidacje działalności i mniej mieszkań. Obraz sytuacji społeczno-gospodarczej

Wynika z nich, że pandemia koronawirusa szeroko oddziałuje na wiele dziedzin naszego życia.

Jak podał GUS przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu było o 0,4 proc. wyższe niż w grudniu, ale nadal o 3,2 proc. niższe w porównaniu ze styczniem 2020 r. Stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtowała się na poziomie 8,7 proc. i była wyższa względem grudnia 2020 r. i wyższa w porównaniu ze styczniem 2020 r. o 1,5 proc. Liczba bezrobotnych w urzędach pracy województwa zachodniopomorskiego wyniosła 54,5 tys. osób. Z danych urzędów pracy wynika, że według stanu na końcu stycznia 2021 r. 12 zakładów pracy zapowiedziało zwolnienie w najbliższym czasie 520 pracowników. Przed rokiem taką deklarację złożyły 2 zakłady i dotyczyły 12 pracowników.

Wzrosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw. W styczniu wyniosło one 5125,90 zł i było o 5,2 proc. wyższe niż w ubiegłym roku. W kraju przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 5536,80 zł i zwiększyło się w skali roku o 4,8 proc. W województwie zachodniopomorskim najwyższe wynagrodzenie zatrudnieni w informacji i komunikacji (wyższe o 54,3 proc. od przeciętnego), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (wyższe o 30,4 proc.) oraz obsłudze rynku nieruchomości (wyższe o 28,6 proc.). Najniższe przeciętne wynagrodzenie odnotowano w zakwaterowaniu i gastronomii (niższe o 26,8 proc. od przeciętnego), w administrowaniu i działalności wspierającej (niższe o 13,3 proc.), a także w budownictwie (niższe o 1,6 proc.).

Według wstępnych danych w styczniu przekazano do użytkowania 631 mieszkań, tj. o 13,9 proc. mniej niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 14,7 proc.) oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 25 proc.). Przeciętna powierzchnia mieszkania oddanego do użytkowania wyniosła 79,1 m2 i była o 0,7 m2 mniejsza niż w ubiegłym roku. Spadek przeciętnej powierzchni zrealizowanego mieszkania odnotowano zarówno w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż i wynajem, jak i w budownictwie indywidualnym.

W styczniu do rejestru REGON wpisano o 17,5 proc. więcej nowych podmiotów niż w poprzednim miesiącu, wykreślono z rejestru o 40,5 proc. więcej podmiotów, a o 2,2 proc. więcej podmiotów miało zawieszoną działalność. W większości badanych obszarów przedsiębiorcy w lutym oceniają koniunkturę mniej pesymistycznie niż w styczniu. Wyjątkiem jest sekcja handel detaliczny, gdzie oceny spadły oraz informacja i komunikacja, gdzie oceny są podobne jak przed miesiącem.

Źródło: GUS oddział Szczecin
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
15. Maraton MTB. GALERIA. Cz. 2