Dzisiaj jest: 18.6.2021, imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Marszałek przejął Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Czy perła przyrodnicza odżyje?

Dodano: 4 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oficjalnie przejął Ogród Dendrologiczny w Przelewicach.

Marszałek przejął Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Czy perła przyrodnicza odżyje?

To szansa na to, by miejsce z unikalną przyrodą znowu odżyło.

W zeszłym roku włodarze Gminy Przelewice podjęli decyzję, że nie chcą już dłużej utrzymywać ogrodu, ponieważ na utrzymanie 30-hektarowego zabytkowego parku, pałacu i etatów rocznie potrzeba około 2,5 mln zł. Ratunkiem dla cennego kompleksu miało być przekazanie go innemu podmiotowi.  Przez wiele tygodni trwał spór między instytucjami o to, kto ma prowadzić ogród. Ofertę złożył podległy Ministerstwu Rolnictwa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. We wrześniu przelewiccy radni podjęli decyzję, że ogród trafi w ręce tego drugiego.

Oficjalne przekazanie Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach nastąpiło w piątek, 26 lutego. Tego dnia podpisany został akt notarialny o przejęciu nieruchomości wchodzących w skład ogrodu wraz z zabytkowym folwarkiem. Na rzecz województwa nieodpłatnie zostało przekazanych 10 działek o łącznej powierzchni ok. 57 ha, w tym sam Ogród o powierzchni ponad 30 ha. Na obszarze tym znajduje się wiele zabytkowych budynków, w tym pałac, dwór oraz kompleks zabudować starego folwarku. Wartość przekazanych nieruchomości to blisko 18 mln zł.

- Nie przejmujemy tego przepięknego miejsca po to, aby spełnić jakiekolwiek osobiste aspiracje, tylko po to, aby zwiększyć jego atrakcyjność, aby tętniło życiem, a także żeby gmina miała wielką wartość dodaną- mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. - Naszą ambicją jest jak najszybsza realizacja inwestycji tak, aby to miejsce z roku na rok przyciągało coraz więcej turystów. Chcemy, żeby to miejsce żyło także siłą organizacji pozarządowych, struktur, które z całego województwa będziemy angażować do projektów m.in. z zakresu kultury, ekologii, etnografii czy kultury obszarów wiejskich Pomorza Zachodniego. Mamy nadzieję, że będzie to miejsce flagowe dla wszystkich lokalnych grup działania z naszego województwa. Chcemy, żeby mieszkańcy Przelewic byli z niego dumni. Liczymy na owocną współpracę- dodaje Marszałek.

Według planów Urzędu Marszałkowskiego na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach ma powstać centrum edukacyjne, konferencyjne i targowe. Marszałek chce wykorzystać potencjał Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej, które prowadzi już działalność na terenie ogrodu. W zakresie działalności kulturalnej instytucja prowadzić będzie działania skierowane na obszary wiejskie, popularyzację kultury ludowej oraz dziedzictwa niematerialnego Pomorza Zachodniego. Działania w tym zakresie będą koncentrować się m. in. na organizacji warsztatów, wystaw czasowych, koncertów, plenerów oraz edukacji dzieci i młodzieży. Celem Centrum jest również promocja kultury ekologicznej.

Zapraszamy na wycieczkę po ogrodzie z Klubem Senior +: TUTAJ

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ArtFestiwal 2021. Photos by Anna Wardal. Cz.2