Dzisiaj jest: 7.3.2021, imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli

Mieszkańcy korzystają z możliwości nieodpłatnej pomocy prawnej- rośnie liczba udzielonych porad mimo warunków pandemii

Dodano: 2 tygodnie temu

Doradcy reprezentujący Zaborskie Towarzystwo Naukowe oraz prawnicy Szczecińskiej Izby Adwokackiej i Okręgowej Izby Radców Prawnych

Mieszkańcy korzystają z możliwości nieodpłatnej pomocy prawnej- rośnie liczba udzielonych porad mimo warunków pandemii

świadczą usługi nieodpłatnej pomocy prawnej mieszkańcom, w ramach umowy zawartej z Powiatem Stargardzkim. W warunkach stanu epidemii, które wymusiły zawieszenie bezpośrednich spotkań w wyznaczonych punktach na terenie gmin, nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest w formie zdalnej- telefonicznie i za pośrednictwem internetu. Mimo tych utrudnień, rośnie grono mieszkańców powiatu korzystających z tej formy wsparcia.
 

W całym 2020 r., który upłynął pod znakiem pandemii udzielono ogółem 658 porad prawnych. Tylko od początku stycznia do wtorku 16. lutego 2021 r.,  udzielono ich już 133.  To dowód rosnącego zainteresowania poradnictwem prawnym i obywatelskim, z którego skorzystać można bezpłatnie w ramach usług, świadczonych nadal w zdalnym trybie. Preferowana jest przy tym forma kontaktu mailowego, za pośrednictwem komunikatora internetowego lub telefonicznie.
 

Szukając pomocy prawnej, można zatem skorzystać z poczty mailowej, wypełniając wcześniej pismo razem z oświadczeniem. Wszystkie dokumenty, wzory pism i formularze dostępne są na stronie: http://www.powiatstargardzki.pl w zakładce „Strefa Urzędu” i dalej- „Nieodpłatna Pomoc Prawna”. Skan wypełnionych dokumentów można wysłać pod adresem: http://stowarzyszenia@powiatstargardzki.pl

Osoba potrzebująca nieodpłatnej pomocy prawnej może również złożyć wniosek wraz z oświadczeniem ustnie przez telefon, co zostanie odnotowane przez pracownika odbierającego oświadczenie. Można skontaktować się w tej sprawie z Biurem Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego, pod nr.tel.: 480 49 19 lub 91 480 49 23 w godzinach 8.00-15.00.
 

Wsparcie prawne obejmuje  m.in.: prawo pracy, ubezpieczenia społeczne czy przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Można skorzystać także z bezpłatnego poradnictwa w sprawach karnych, administracyjnych, cywilnych lub rodzinnych. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej świadczą również usługi w zakresie prawa podatkowego, jednak z wyłączeniem działalności gospodarczej. Pomoc ta ma charakter konsultacyjny. Można więc dowiedzieć się o stanie prawnym swojej sprawy oraz metodach jej rozwiązania. Jest również możliwość sporządzenia różnego rodzaju pism przy wsparciu prawnika.
 

Rosnąca liczba zainteresowanych świadczy natomiast o popularności tej formy wsparcia- bez ryzyka ponoszenia dodatkowych kosztów.
 

Tekst zilustrowany herbem Powiatu Stargardzkiego.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
III KONKURS PIOSENKI "Złoty Mikrofon" - wręczanie nagród. Galeria