Dzisiaj jest: 26.4.2024, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Kosmiczny mecz Filipa Siewruka. Wielki powrót i awans młodych koszykarzy PGE Spójni Stargard

W cieniu Suzuki Pucharu Polski ważny turniej rozgrywali młodzi koszykarze PGE Spójni.

Po dwóch zwycięstwach awansowali oni do półfinału mistrzostw Polski do lat 19. To oznacza, że są wśród 12 najlepszych ekip w kraju w tej kategorii wiekowej. Ćwierćfinałowy turniej odbył się w Stargardzie.

Tylko tryumfatorzy czterech ćwierćfinałowych grup awansowali do półfinału. Na potknięcie nie było miejsca. W piątkowym meczu PGE Spójnia Stargard wygrała z Kuźnią SLO Stalowa Wola 76:57. Zdecydowała o tym wyraźnie wygrana druga połowa. Gospodarze mieli wysoką skuteczność w rzutach za dwa punkty (22/31). Gorzej było w próbach z dystansu (6/30) i rzutach wolnych (14/29).

- Przez pierwsze trzy kwarty ciężko było. Nie mogliśmy odjechać przeciwnikowi. Przede wszystkim, dlatego, że strasznie szła nam zbiórka. W czwartej kwarcie zaczęliśmy mocniej bronić, naciskać na piłkę. To nam dało luz w ataku. Mogliśmy oddawać nasze rzuty za trzy, mijać, rozdawać piłki i dlatego odjechaliśmy - mówił w materiale wideo prezentowanym na klubowym profilu na Facebooku Filip Siewruk.

Młody koszykarz podobnie, jak inny zawodnik pierwszej drużyny, Szymon Szmit, nie pojechał na Suzuki Puchar Polski. Obaj w tym turnieju mogliby liczyć najwyżej na symboliczne występy. W zawodach dla juniorów starszych grali natomiast bardzo dużo i mieli ogromny wkład w końcowy sukces.

W piątkowym meczu ten duet zdobył łącznie 60 punktów, czyli o trzy więcej niż cały zespół ze Stalowej Woli. Filip Siewruk miał 33 punkty (14/17 za dwa, 1/6 za trzy), 13 zbiórek, trzy asysty i dwa przechwyty. Jego wskaźnik efektywności wyniósł 36. O 11 oczek więcej miał w tym elemencie Szymon Szmit, który skompletował potężne double-double - 27 punktów (8/13 z gry) i 17 zbiórek. Do tego miał siedem asyst, cztery przechwyty i trzy bloki.

- Przede wszystkim staramy się grać, jako zespół żeby każdy mógł swoją cegiełkę dołożyć. Cieszę się, że z Szymonem możemy współpracować na boisku - dodawał Filip Siewruk.

W sobotę, UKS GIM 92 Ursynów wygrał z Kuźnią i niedzielny mecz decydował o awansie. Żadnych kalkulacji nie było. Koszykarze prowadzeni przez trenera Mieczysława Majora zaczęli od prowadzenia 8:0. Drugą kwartę przegrali jednak 15:34 i było, co odrabiać. Tym bardziej że po zmianie stron stracili kolejnych sześć punktów, a rywale wygrywali 63:40.

Szalony pościg się udał. PGE Spójnia wygrała 93:90 i awansowała do półfinału. Mecz zakończyła serią siedmiu punktów. Trójkę trafił Siewruk, a cztery ostatnie punkty zdobył Grzegorz Chodźko, który skończył ten mecz z 14 punktami. Patryk Zając dołożył 17 oczek, a Szymon Szmit miał osiem punktów, siedem zbiórek i sześć asyst.

Na osobny akapit zasłużył Filip Siewruk. Już po pierwszej połowie miał 24 punkty. Koszykarz potwierdził nieprzeciętne możliwości i tylko można żałować, że tak mało szans dostaje na parkietach Energa Basket Ligi. W niedzielnym meczu ostatecznie zdobył 44 punkty. Trafił po 8/11 prób zarówno za dwa, jak i trzy punkty. Cały zespół miał 12/23 w rzutach z dystansu. Siewruk dołożył jeszcze komplet trafień z czterech rzutów wolnych. Miał też 12 zbiórek i aż sześć bloków. Jego wszystkie statystyczne osiągnięcia złożyły się na niesamowity wskaźnik efektywności (57).