Dzisiaj jest: 25.9.2022, imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

Fundacja SOS dla Rodziny z porozumieniem na kontynuowanie działalności w powiecie stargardzkim.

Dodano: 2 lata temu
Redakcja poleca!

Fundacja zajmie się od nowego roku- już po raz trzeci- prowadzeniem Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Fundacja SOS dla Rodziny z porozumieniem na kontynuowanie działalności w powiecie stargardzkim.

Jego działalności finansowana jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Punkt szczecińskiej fundacji, której działacze służą pomocą i wsparciem osobom pokrzywdzonym lub doświadczającym przemocy, otwarty jest w jednym z pomieszczeń Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, w budynku Starostwa przy Skarbowej.
 

Udzielanie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, a także świadkom przestępstw, finansowane jest ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości, na mocy umowy zawartej przez Fundację SOS dla rodziny z Ministerstwem Sprawiedliwości.
 

Od marca 2019 r. przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Stargardzie działa Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Dwa lata temu, ze wsparcia punktu skorzystało 18 osób, w ubiegłym roku – 10 pokrzywdzonych.
 

W każdy poniedziałek i wtorek w godzinach 16:00-19:00 w siedzibie PCPR przy ul. Skarbowej 1 w Stargardzie dyżurują przedstawiciele fundacji.  Osoby, które doświadczyły przestępstwa mogą liczyć m.in. na bezpłatną pomoc psychologiczną- szczególnie w zakresie interwencji kryzysowej oraz konsultacje i wsparcie, obejmujące także psychoterapię. Pokrzywdzeni mogą tez liczyć na pomoc przy redagowaniu pism urzędowych i procesowych oraz pośrednictwo mediatora.
 

Przestępstwo, jakie dotyka ofiar oprócz szkód psychologicznych wiąże się bardzo często ze stratami materialnymi. Ośrodek świadczy więc pomoc finansową dla osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz ich najbliższych. Wsparcie dotyczy pokrywania kosztów świadczeń medycznych i zakupu leków. Osoby pokrzywdzone mogą także liczyć na pomoc finansową w zakresie kosztów kształcenia dzieci w szkołach publicznych, oraz opieki zapewnianej najmłodszym w żłobkach, klubach dziecięcych i przedszkolach. W grę wchodzi również pokrycie kosztów czasowego zakwaterowania lub schronienia.
 

Korzystając ze wsparcia ośrodka można też zapewnić sobie możliwość dopłat do finansowania bieżących zobowiązań czynszowych i opłat za media, pokrywania kosztów dojazdów komunikacja publiczną, a także dofinansowania zakupów odzieży i żywności.
 

Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Stargardzie (przy PCPR) przyjmuje w budynku Starostwa pryz ul. Skarbowej 1 w poniedziałki i wtorki, od godz. 16.00. do 19.00. Można również skontaktować się telefonicznie, pod nr.: 91 48 04 909.
 

Telefonicznie przez całą dobę- także w niedziele i święta- dyżurują natomiast pracownicy Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Szczecinie, pod nr. tel: 663 606 609 . Można również skontaktować się mailowo, pisząc na adres: pomoc@sos.home.pl
 

Warto skorzystać z tych możliwości, przerywając strach przed sprawcą i zmowę milczenia, której nierzadko doświadczają ofiary przestępstw- także w kręgu swoich najbliższych...

Tekst zilustrowany znakiem graficznym Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
W drodze po medal. Fotorelacja cz.2