Najczęściej są to siedziby gmin, które udostępniają pomieszczenia organizacji wybranej przez władze powiatu w ramach konkursu. Nadal obowiązujące obostrzenia stanu epidemii, wykluczają natomiast bezpośrednie spotkania radców prawnych z interesantami. Dlatego świadczenia tego typu nadal możliwe są jedynie za pośrednictwem internetu i telefonicznie.
Bezpośrednie wizyty w wyznaczonych punktach nieodpłatnej pomocy prawnej są dalej zawieszone do odwołania, na podstawie rozporządzenia wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Pomoc świadczona od Nowego Roku przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe na terenie powiatu, możliwa więc będzie wyłącznie w zdalnym trybie. Preferowana jest przy tym forma kontaktu mailowego, za pośrednictwem komunikatora internetowego lub telefonicznie.
Biorąc pod uwagę czasowe ograniczenia, jakie wiążą się z prowadzeniem rozmowy telefonicznej, warto jednak skorzystać z poczty mailowej, wypełniając wcześniej podane w załączniku pismo razem z oświadczeniem, których skan należy wysłać pod adresem: http://stowarzyszenia@powiatstargardzki.pl , wpisując w tytule „nieodpłatna pomoc prawna”. Niżej zamieszczamy do pobrania wniosek, w którym dokonano pewnych zmian w porównaniu z obowiązującą dotychczas wersją.
W informacji z opisem danej sprawy należy zamieścić inicjały imienia i nazwiska, razem ze skanem lub zdjęciem wypełnionego wniosku. Formularz do wypełnienia zamieszczamy poniżej:
W wyjątkowej sytuacji braku dostępu do internetu, osoba potrzebująca nieodpłatnej pomocy prawnej może złożyć wniosek wraz z oświadczeniem ustnie przez telefon, co zostanie odnotowane przez pracownika odbierającego oświadczenie. Można skontaktować się w tej sprawie z Biurem Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego, pod nr.tel.: 480 49 19 lub 91 480 49 23w godzinach 8.00-15.00.
Od Nowego Roku dokonano również zmian lokalizacji, oraz godzin świadczenia usług w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej. Pełna karta informacyjna z wyszczególnionymi miejscami świadczenia usług- również do pobrania poniżej:
/pliki/powiatstargardzki/pliki/NPP%202021%20(2)-1.pdf
Wsparcie prawne świadczone jest przy tym w szerokim zakresie. Obejmuje ono m.in.: prawo pracy, ubezpieczenia społeczne czy przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Można skorzystać także z bezpłatnego poradnictwa w sprawach karnych, administracyjnych, cywilnych lub rodzinnych. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej świadczą również usługi w zakresie prawa podatkowego, jednak z wyłączeniem działalności gospodarczej. Pomoc ta ma charakter konsultacyjny. Można więc dowiedzieć się o stanie prawnym swojej sprawy oraz metodach jej rozwiązania. Jest również możliwość sporządzenia różnego rodzaju pism przy wsparciu prawnika, jak choćby wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Warto zatem skorzystać z tej formy pomocy, bez ryzyka ponoszenia dodatkowych kosztów.