Dzisiaj jest: 24.4.2024, imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Jesienna sesja pod znakiem zmian w budżecie i programu naprawczego dla stargardzkiego szpitala.

Dodano: 4 lata temu

Powiatowi radni już po raz dwudziesty obradowali w siedzibie Starostwa przy Skarbowej.

Jesienna sesja pod znakiem zmian w budżecie i programu naprawczego dla stargardzkiego szpitala.

Jednym z kluczowych punktów sesji okazał się program naprawczy dla szpitala, przedstawiony przez dyrektora Samodzielnego Publicznego Wielospecjalistycznego ZOZ. Dokonano również zmian w tegorocznym budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Stargardzkiego.

W uzasadnieniu uchwały zatwierdzającej formalnie program naprawczy podkreślono, że zgodnie z przedstawionym w czerwcu Radzie Powiatu sprawozdaniem za ubiegły rok, strata finansowa SPWZOZ wyniosła ponad 5,5 mln zł. W tej sytuacji na podstawie przepisów uchwały o działalności leczniczej, dyrektor jednostki zobowiązany został do przedłożenia programu naprawczego.
 

Zaopiniowany pozytywnie przez radnych program, obejmuje lata 2020- 2022. Dyrektor SPWZOZ podkreślił, że mimo odnotowanej straty netto sytuacja finansowa szpitala w Stargardzie jest trudna, lecz finansowo stabilna. W programie odnotowano też, że obowiązujący od połowy marca stan epidemii utrudnia znacznie możliwość oceny skutków wprowadzonych wcześniej działań naprawczych, głównie ze względu na ograniczenia w zakresie udzielania świadczeń medycznych, czasowe wstrzymanie działalności oraz zmianę sposobu finansowania. Dodatkowe utrudnienie stanowi niepewność, odnośnie określenia terminu odwołania stanu epidemii.
 

W tej sytuacji głównym założeniem dwuletniego programu jest dalsza poprawa wyników finansowych poprzez zwiększenie przychodów z działalności poszczególnych komórek organizacyjnych, a także optymalizacja kosztów funkcjonowania jednostki. Oceniając podjęte działania w ubiegłym roku dyrektor SPWZOZ wskazał, że przynoszą one efekty w postaci znacznej poprawy wyniku finansowego szpitala, mimo odnotowanej straty.
 

W dalszej części obrad radni przyjęli informację o stanie przygotowań szkół do rozpoczęcia roku szkolnego 2020- 2021. Po zakończonej rekrutacji, której przebieg znacząco utrudniły warunki stanu epidemii, przyjęto łącznie 1150 uczniów do 38 oddziałów klas pierwszych. Łącznie nowy rok szkolny, rozpoczęty po kilkumiesięcznej przymusowej przerwie spowodowanej pandemią, rozpoczęło ogółem 4419 uczniów w szkołach ponadpodstawowych, zespołach szkół oraz szkole podstawowej specjalnej. W placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Stargardzki, pracuje łącznie 439 nauczycieli w pełnym wymiarze oraz 74 osoby częściowo zatrudnione. W przedłożonej radnym informacji podkreślono, że wszystkie szkoły opracowały procedury, związane z przeciwdziałaniem skutkom COVID- 19. Wszystkie pomieszczenia są regularnie dezynfekowane, ograniczono również wizyty osób postronnych w placówkach.

Powiatowi radni zdecydowali również o zmianach w podziale tegorocznych dotacji przyznanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przeznaczając część finansowego wsparcia m.in. na pokrycie kosztów uczestnictwa osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami w turnusach rehabilitacyjnych. Przyjęto także uchwałę o zamiarze pozbawienia kategorii drogi powiatowej odcinka drogi nr 1702Z na terenie gminy Kobylanka, biegnącego od tablic z nazwą miejscowości Niedźwiedź do przejazdu kolejowego w Reptowie. W uchwale podkreślono, że w związku z prowadzoną przebudową stacji i zamknięciem przejazdu, odcinek ten nie będzie pełnił znaczącej roli w istniejącym układzie transportowym powiatu.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra. Fotorelacja