Dzisiaj jest: 2.12.2020, imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Nauczyciele odchodzą z pracy. Czy będzie problem w szkołach?

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Związek Nauczycielstwa Polskiego informuje, że już 10 tysięcy nauczycieli podjęło decyzję o odejściu z pracy.

Nauczyciele odchodzą z pracy. Czy będzie problem w szkołach?

Sprawdziliśmy powody tych decyzji i liczbę wakatów w naszym regionie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że w 2020 roku nastąpi rekord liczby nauczycieli odchodzących z pracy. Według szacunków ZNP, do tej pory odeszło ich już prawie 10 tysięcy. Dla przykładu w Wielkopolsce na emeryturę przeszło 339 nauczycieli, podczas gdy w ubiegłym roku liczba ta wyniosła 208. Z urlopu dla poratowania zdrowia skorzystało 700 osób, czyli prawie dwa razy więcej niż rok temu. Podobne wzrosty wakatów odnotowano w całej Polsce.  

Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Szczecinie widać, że coś jest na rzeczy. Mimo, że rok szkolny zaczął się niemal trzy tygodnie temu, w całym województwie zachodniopomorskim do tej pory nie obsadzono 156 wakatów. W naszym powiecie na aktualnie poszukiwane są trzy osoby do pracy w szkole. Szkoła Podstawowa im. Olimpijczyków Polskich w Rzeplinie poszukuje nauczyciela muzyki na 6 godzin lekcyjnych, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pęzinie zatrudni nauczyciela na zastępstwo do prowadzenia zajęć z logopedii i korekcyjno-kompensacyjnych. Natomiast Szkoła Podstawowa nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Stargardzie posiada jeden wakat pedagoga szkolnego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprzecza informacjom Związku Nauczycielstwa Polskiego twierdząc, że wolnych wakatów jest 3,7 tys., o 400 mniej niż rok temu. Różnica wynika jednak z faktu, że część odejść nauczycieli to pokłosie reformy oświaty, która zlikwidowała gimnazja. Razem z odchodzącym nauczycielem po prostu likwiduje się jego stanowisko i nie powstaje wakat. Dlatego według MEN brakuje mniejszej liczby nauczycieli.

Wielu nauczycieli z powodu panującej w kraju sytuacji epidemicznej przyspieszyło decyzję o odejściu na przysługujący im urlop macierzyński, wychowawczy albo na emeryturę. Po prostu bali się powrotu do szkoły, nie chcieli ryzykować. Części dyrekcji nie udało się skompletować całego zespołu przed wakacjami, ale z drugiej strony były takie, które szybko znalazły zastępstwo. Do czasu zatrudnienia nowego nauczyciela, braki kadrowe w wielu szkołach łatane są przez dołożenie obowiązków pracującym nauczycielom.

Foto: By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79723460

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Zaduszkowe Jam Session. BUDZOWSKI. art