Dzisiaj jest: 30.9.2020, imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

Żar leje się z nieba. O czym pamiętać?

Dodano: 2 miesiące temu Autor:

Od kilku dni temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza.

Żar leje się z nieba. O czym pamiętać?

Meteorolodzy prognozują, że upały utrzymają się co najmniej do końca tygodnia. O czym należy pamiętać, by je przetrwać?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w ciągu najbliższych dni pogoda ulegać będzie stabilizacji, a temperatura, zwłaszcza w naszym regionie, będzie wysoka. Według bieżącej prognozy ryzyko upału będzie utrzymywać się przez co najmniej kilka dni, a możliwe, że nawet przez tydzień.

Wysokie temperatury powietrza stanowią silne obciążenie dla organizmu każdego człowieka. Zwiększenie obciążenia cieplnego i rosnąca temperatura wnętrza ciała mogą prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci, a także chorych przewlekle, zwłaszcza ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz chorych na cukrzycę.

Specjaliści zalecają, by podczas upalnych dni unikać ekspozycji w terenie otwartym, a jeśli to nieuniknione to bezwzględnie stosować się do ogólnych zaleceń. Do najważniejszych z nich należy ochrona organizmu przed przegrzaniem i odwodnieniem oraz izolowanie się od upału, a jeśli istnieje potrzeba przebywania w terenie otwartym, to ograniczenie aktywności do godzin porannych lub wieczornych, częstsze odpoczynki w miejscach zacienionych i ochrona przed promieniowaniem słonecznym, np. używanie okularów, nakryć głowy i kremów z odpowiednim filtrem.

Podczas upałów szczególną uwagę należy zwrócić na innych. Nigdy, nawet na chwilę, nie wolno pozostawiać dzieci ani zwierząt w zaparkowanym samochodzie. Powinno się poinformować rodzinę o ryzyku związanym z obciążeniem cieplnym oraz zwrócić uwagę, czy w otoczeniu nie ma osób potrzebujących pomocy. Jeśli ktoś poczuje się źle, poczuje dreszcze, osłabienie i niepokój, silne pragnienie lub ból głowy, powinno się przenieść go do chłodnego miejsca w celu odpoczynku i uzupełnienia płynów. Jeśli u kogoś wystąpią objawy udaru słonecznej, tj. wysoka temperatura ciała, gorąca i sucha powierzchnia skóry oraz podwyższone tętno i drgawki lub utrata przytomności, niezwłocznie należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego. Jeśli dojdzie do zatrzymania oddechu lub akcji serca należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia - King Wilki Morskie. Photos by Jan Rybaczuk.