Dzisiaj jest: 7.8.2020, imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Uniwersytet Szczeciński partnerem dla I Liceum Ogólnokształcącego w realizacji programu zwiększenia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Dodano: 3 tygodnie temu
Redakcja poleca!

Umowę o współpracy przy realizacji programu edukacyjnego resortu obrony narodowej,

Uniwersytet Szczeciński partnerem dla I Liceum Ogólnokształcącego w realizacji programu zwiększenia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

w obecności Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej podpisał z władzami uczelni  Andrzej Albrewczyński, Dyrektor I LO. Uniwersytet Szczeciński reprezentują w umowie: prof. dr hab. Jacek Styczyński Prorektor ds. Kształcenia oraz dr Andrzej Wiśniewski, Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych US. I LO nawiązało wcześniej formalną współpracę z Wojskową Akademią Techniczną, zobowiązując się w jej ramach do wprowadzenia programu „CYBER MIL. z  klasą”. Dydaktyczne i merytoryczne wsparcie przy realizacji programu zapewnią I LO także wykładowcy Uniwersytetu Szczecińskiego.
 

Umowa zawarta ze szczecińską uczelnią, to kolejny krok do wprowadzenia w I Liceum Ogólnokształcącym specjalistycznego programu edukacji w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa. Do jego realizacji Komisja Konkursowa MON wybrała 16 szkół średnich- po jednej w każdym województwie. W tym gronie znalazło się I LO, otrzymując certyfikat Wojskowej Akademii Technicznej, koordynującej program „CYBER MIL. z klasą”.
 

Kształcenie będzie dotyczyć głównych zagadnień zachowania bezpieczeństwa w cyfrowej przestrzeni, która coraz częściej pełni rolę wirtualnego pola walki. Skoordynowane ataki hakerskie na systemy instytucji rządowych, infrastrukturę bankową, telekomunikacyjną i energetyczną stanowią nowe zagrożenie przed wszystkim  ze strony organizacji terrorystycznych, ale także innych państw dążących do destabilizacji w poszczególnych krajach Europy. Świadomość zagrożeń tego typu mają zarówno państwa Unii Europejskiej, jak i członkowie  NATO, dostosowującego swoją strategię obrony i szybkiego reagowania wobec ataku w Sieci.
 

Program zakłada m.in. naukę kryptografii oraz historii kryptografii, cyberbezpieczeństwa, zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. We współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim i Wojskową Akademią Techniczną planowane są więc zajęcia teoretyczne i praktyczne, a także zdalne w formie e- learningu. Obok wykładowców akademickich w programie zajęć przewidziano również spotkania z wojskowymi ekspertami.
 

Realizację  programu „Cyber.MIL. z klasą”  I LO rozpocznie od września 2021 r. Podczas rekrutacji decydujące okażą się oceny z matematyki, informatyki oraz fizyki i języka angielskiego. Dzięki udziałowi w programie I LO poszerzy swoją ofertę edukacyjną  w takich obszarach, jak cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Celem projektu MON jest przygotowanie potencjalnych kandydatów do pracy w instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo cyfrowe, czy tworzonych Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. FOTORELACJA