Dzisiaj jest: 3.7.2020, imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy

Od poniedziałku nowe zasady w komunikacji miejskiej

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

W poniedziałek, 1 czerwca, kolejny raz zmieniają się zasady podróżowania komunikacją miejską.

Od poniedziałku nowe zasady w komunikacji miejskiej

Zmiany związane są z poluzowaniem restrykcji dotyczących m.in. ilości pasażerów w pojeździe.

Nieoczekiwanie 30 maja rząd zmienił limity pasażerów w komunikacji miejskiej. W sobotę opublikowane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zapisano w nim, że do odwołania, w przypadku, gdy przemieszczanie się następuje środkami transportu zbiorowego oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą- danym środkiem transportu albo pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:
a) 100% liczby miejsc siedzących albo
b) 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Na początku maja cała miejska branża wystosowała list do Premiera Mateusza Morawieckiego domagając się powrotu do normalności. Zawarto w nim postulaty dotyczące m.in. zwiększenia dopuszczalnej liczby pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej. List do premiera podpisali prezesi Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, Polskiego Związku Pracodawców Transportu Publicznego i Unii Metropolii Polskich. I to właśnie tym organizacjom zawdzięczamy złagodzenie obostrzeń.

MPK przywraca przystanki na żądanie i montuje dezynfektory

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Sp. z o.o. w Stargardzie przypomina, że w dalszym ciągu w czasie przejazdu autobusem obowiązuje nakaz noszenia maseczek lub innych osłon ust i nosa. - Zalecamy też dezynfekcję rąk. W tym celu w naszych autobusach zamontowaliśmy bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk. Zalecamy korzystanie z nich po dokonaniu zakupu biletu w automacie, użyciu kasownika czy też otworzeniu drzwi autobusu za pomocą "ciepłego guzika"- informuje MPK Stargard.

Stopniowe odmrażanie gospodarki przekłada się na większą mobilność i większą liczbę pasażerów w autobusach komunikacji miejskiej. W pojazdach nie ma już wyznaczonych miejsc, na których nie wolno siadać. Należy zachować bezpieczną od siebie odległość w przestrzeni pasażerskiej.

MPK informuje również, że aktualnie w czasie podróżowania autobusem zostały przywrócone przystanki „na żądanie”, to pasażer naciskając przycisk sygnalizuje zamiar opuszczenia autobusu. - Mając na uwadze zbliżający się okres letni powodujący wyższe temperatury wewnątrz autobusu, uruchomione zostaną systemy klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej. Kierowcy nie mają już obowiązku otwierania wszystkich drzwi, dlatego aktywowano funkcję „ciepłego guzika”- informuje miejski przewoźnik.


 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Górnik Łęczna. GALERIA