Dzisiaj jest: 1.6.2020, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada

Raport czytelnictwa za ubiegły rok: trend spadkowy zahamowany

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

Znamy wyniki raportu Biblioteki Narodowej odnośnie stanu czytelnictwa w Polsce.

Raport czytelnictwa za ubiegły rok: trend spadkowy zahamowany

Zatrzymano trend spadkowy, a nawet odnotowano niewielki wzrost. Czyżby Polacy jednak przekonywali się do książek? A może wpływ na to miały Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk czy serial Wiedźmin, dzięki któremu kolejne osoby sięgnęły po fantastykę od Andrzeja Sapkowskiego.

Ile i co czytamy?

Zatrzymano trend spadkowy czytelnictwa w Polsce.  Tylko 60.9 % badanych w ciągu roku nie sięgnęła do żadnej książki – analogicznie w poprzednich latach było to 62,2 w 2017 i 63,3 w 2018.  Wzrósł odsetek osób, które sięgnęły po 1-2 książki – 18,4 w 2019 względem 16,1 w 2018.  Mniejszy przyrost jest z liczbą przeczytanych książek w liczbie 3-6  sztuk – 10,2 w 2019 roku  i 9,7 w 2018.
Warto dodać, że czytanie książek papierowych i e-booki traktuje się w tym badaniu tak samo. Z książek tradycyjnych korzystało 98% czytelników z badania (39% populacji), zaś w wersji elektronicznej 6% (2,5 % populacji). E-booki jak widać nie wyparły jak na razie „tradycyjnego papieru”, a są jego uzupełnieniem.
A skąd bierzemy książki? 41% respondentów wskazało, że literaturę kupuje. 35% pożycza od znajomych, 31% otrzymuje książki jako prezent, a 27% wskazało, że korzysta z bibliotek. 20% korzysta z domowych księgozbiorów, zostawionych często przez rodziców czy dziadków. (uwaga – czytelnicy mogli wymienić kilka form, dlatego suma nie wyniesie 100%).

Jakich autorów wybieraliśmy?

Do czołówki wskoczyła Olga Tokarczuk. Laureatka Nagrody Nobla zawsze była chętnie czytana, ale ostatnie sukcesy wepchnęły ją na podium. Dużym zainteresowaniem cieszyły się takie tytuły jak: „Biegunów”, „Księgi Jakubowe” czy „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Sukces został odnotowany przez rynek wydawniczy, dlatego wznowiono wiele dzieł noblistki. Tokarczuk ostatecznie zajęła drugą lokatę.
Na pierwszym miejscu znalazł się autor ponad 40 książek, w większości o tematyce kryminalnej – Remigiusz Mróz. Obecny w czołówce rankingu od 3 lat pisarz, wyprzedził w tym roku takie tuzy literatury jak Mickiewicz (miejsce 5) czy Sienkiewicz (miejsce 4). 
Podium zamyka Stephen King. Jego powieści od dekady znajdują wierne grono czytelników w Polsce.  Mistrz grozy to wciąż klasa sama w sobie i wzór dla wielu pisarzy.
Dalej również Polacy – jak widać pisanie książek w naszym kraju ma się wyjątkowo dobrze. Kolejne miejsca w rankingu za 2019 rok zajęli: Andrzej Sapkowski (6), Katarzyna Bonda (7), Katarzyna Grochola (8), Blanka Lipińska (9).

Wyniki sporządzono na podstawie połączenia 3 badań metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview), wykonanych przez Ipsos Sp. z o.o., Kantar Polska S.A. oraz PBS Sp. z o.o. W badanej grupie znalazło się blisko 3000 respondentów.

Źródło: Biblioteka Narodowa

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Przeprowadzka Książnicy Stargardzkiej - GALERIA