Jednak sytuacja w północnych Włoszech oraz doniesienia o jego pojawieniu się w innych krajach Europy, skłoniły służby sanitarne do wprowadzenia stanu gotowości. Powiatowa Inspekcja Sanitarno- Epidemiologiczna w Stargardzie, w ścisłym porozumieniu w Wojewódzką Inspekcją Sanitarną monitoruje sytuację, przypominając o konieczności zachowania elementarnych zasad higieny. Służby sanitarne apelują też, by nie ulegać psychozie i panice, wywoływanej głównie przez niepotwierdzone doniesienia oraz informacje, przekazywane w portalach społecznościowych.
Wiarygodnym i miarodajnym źródłem danych o sytuacji w Europie, w związku z potwierdzonymi przypadkami zachorowań, wywołanych przez „2019-nCoV”, jest internetowa strona Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej w Szczecinie:
http://wsse.szczecin.pl/informacja-dotyczaca-koronawirusa-2019-ncov-postepowanie-dla-podrozujacych/
Znajdziemy tu aktualizowaną na bieżąco mapę potwierdzonych zachorowań w krajach Europy oraz profilaktyczne zalecenia, odnośnie ochrony przed koronawirusem. W gotowości jest również szpital w Stargardzie, współpracujący na bieżąco ze służbami sanitarnymi.
Powiatowa Inspekcja Sanitarna, biorąc pod uwagę rosnąca liczbę zakażeń w regionach północnych Włoch podkreśla, że nie ma obecnie uzasadnienia dla objęcia kwarantanną osób, powracających z pobytu we Włoszech. Tym, którzy wracają do kraju, a przebywali wcześniej w pobliżu miejsc, gdzie odnotowano pierwsze zachorowania radzi natomiast, by kontrolowani na bieżąco swój stan zdrowia.
Jeśli pojawią się objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie powiadomić stację sanitarno- epidemiologiczną, lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego bądź obserwacyjno- zakaźnego. Nie ma powodów do obaw, jeśli po 14 dniach od chwili powrotu z zagranicy, nie wystąpił zespół podanych wyżej objawów. W przypadku kontaktu z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem, wymagany jest pilny kontakt z inspekcją sanitarną.
Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Stargardzie przyjmuje wszelkie sygnały i zgłoszenia, oraz udziela informacji związanych z ekspansją koronawirusa pod numerem telefonu: 91 561 26 17. Czynny jest również całodobowy numer alarmowy: 694 439 839- dedykowany jednak wyłącznie tym osobom, które znajdą się w sytuacji rzeczywistego zagrożenia.
W ramach profilaktyki, ochronę zapewnia częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem z zawartością alkoholu. Ekspansja „2019-nCoV” zbiega się również z rosnąca liczbą stwierdzonych przypadków „zwykłej” grypy sezonowej. Tym bardziej więc służby sanitarne zalecają, by nie przypisywać każdemu z grypowych objawów potencjalnej obecności koronawirusa.