Podczas wtorkowego spotkania partnerów projektu (STBS i Miasto) wyłoniony w przetargu wykonawca zaprezentował prototyp jednego z eksponatów, który będzie stanowił element wystawy Stargardzkiego Centrum Nauki. Jednym z ciekawszych elementów eksponatu było zastosowania w nim tzw. motywu cegły Stargardzkiej. Za pomocą specjalistycznych urządzeń wykonawca przeskalował cegłę z Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie i przy zastosowaniu skali przeniósł na eksponat. Uruchomienie wystawy planowane jest na przełomie I/II kwartału 2021 roku.
Budowa Stargardzkiego Centrum Nauki rozpoczęła się w styczniu. SCN zlokalizowane przy ul. Chrobrego 21 będzie nowoczesną placówką edukacyjną i kulturalną, która w atrakcyjnej i przystępnej formie rozbudzi aktywność i ciekawość świata oraz wzbogaci wiedzę z zakresu nauk ścisłych i technicznych. Projekt realizowany jest wspólnie przez Gminę Miasto Stargard, Stargardzkie TBS oraz Stargardzkie Centrum Kultury. Inwestycja współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Stanowi ona również element Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Miasto Stargard na lata 2016-2026.
Stargardzkie Centrum Nauki przedstawi przede wszystkim ofertę wystawienniczą. Do stałych elementów programu będą należały wystawa stała, zajęcia warsztatowe w pracowni informatycznej oraz pokazy i prezentacje popularnonaukowe. Do elementów zmiennych będą należały ekspozycje czasowe, wykłady i spotkania z przedstawicielami świata nauki i techniki, konkursy, działania w przestrzeni miejskiej, szkolenia, spotkania kół zainteresowań i zajęcia prowadzone w szkołach.
Wystawa stała zostanie podzielona na cztery działy:
Dział 1: Kupcy
Zwiedzający poznaje źródło potęgi dawnego Stargardu: handel zbożem. Jako kupiec musi sprawnie liczyć (liczydłem, ale i na palcach), umieć przeliczyć jedne waluty na inne. I poradzić sobie ze słynną zagadką o ziarnach zboża układanych na szachownicy - na każdym polu dwukrotnie więcej, niż na poprzednim (potęgowanie). Nie obejdzie się bez sprawnego posługiwania się kilkoma typami wag (równania matematyczne, funkcjonowanie maszyn prostych). Dobry kupiec ze Stargardu musi też mieć w małym palcu mapy i wytyczanie optymalnych szlaków transportowych po Pomorzu, na tereny Niemiec i do Skandynawii. Ina, Odra i Bałtyk to jego świat. Życie byłoby rajem, gdyby nie te pożyczki i podatki (procenty, ułamki)...
Dział 2: Wojowie
Nie bez powodów Stargardzian nazywano w średniowieczu „pięciowiązaczami, bo taką siłę mają, że i pięciu takich jak oni powiązać potrafią" - siła, męstwo i spryt czyniły z nich znakomitych wojowników. Zwiedzający stanie się jednym z nich. Gry logiczne i strategiczne sprawdzą, czy nadaje się do planowania działań wojów, a poznanie fizyki siłowania się na rękę (z eksponatem) pomoże zaimponować innym. Budowanie i bronienie murów Stargardu wymaga użycia różnych pochylni, dźwigni i wielokrążków, zaś do obsługi katapult, bombard i armat dopuszcza się tylko tych, którzy opanowali fizykę (rzuty ukośne, siła, prędkość).
Dział 3: Budowniczowie
Imponujące budowle to wyróżnik Stargardu w skali dawnej Polski i Europy. To wszystko efekt pracy znakomitych architektów i budowniczych - takich, jak nasz zwiedzający. Potrafi on na wystawie zbudować z elementów imponujące sklepienie najwyższego kościoła w kraju i unieść je w górę budując z cegieł gotyckich (przy okazji sprawdzi, że są większe i cięższe od współczesnych). Poradzi sobie także z wciągnięciem na wieżę kościoła św. Jana Chrzciciela potężnego dzwonu (3,5 tony!) korzystając ze sprytnych rozwiązań inżynierskich. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez architektonicznego planowania: znajomości łuków, kątów, zasad wznoszenia okrągłych baszt. Zwiedzający tworzy nie tylko budowle sakralne czy obronne: model najwyższej w Polsce wieży ciśnień pozwala zbadać zjawiska związane z zachowaniem cieczy: przepływami, ciśnieniem. Cierpliwości nauczy pokaz z użyciem wiadra smoły, który przypomni o słynnym stargardzkim wynalazku - papie dachowej.
Dział 4: Innowatorzy
Współczesny Stargard to ośrodek innowacyjnego przemysłu. Zwiedzający, pracując w parku technologicznym, musi umieć konstruować roboty przemysłowe, programować je i sterować nimi. Wie, jak działają produkowane w Stargardzie siłowniki, a gra symulacyjna pozwala mu zaplanować logistykę transportu towarów na cały świat.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- W Stargardzkim Centrum Nauki znajdzie się wyjątkowy eksponat