Dzisiaj jest: 1.4.2020, imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Saperzy na rondzie

Dodano: miesiąc temu

Radni Rady Miejskiej jednogłośnie zdecydowali, że rondo w ciągu ul. Szczecińskiej będzie nosiło nazwę Saperów Stargardzkich.

Saperzy na rondzie

To uhonorowanie dotychczasowych zasług 2. batalionu stacjonującego w naszym mieście od 50 lat, a także docenienie wkładu żołnierzy w życie Stargardu. Również współcześnie saperzy aktywnie uczestniczą w wielu miejskich wydarzeniach.
 

Imię Saperów Stargardzkich otrzyma rondo w ciągu ul. Szczecińskiej – tuż przy restauracji McDonald’s. To miejsce, przez które licznie przejeżdżają zarówno stargardzianie, jak i osoby odwiedzające Stargard. Nadanie nazwy odnosi się do ważnego rozdziału w historii miasta. Po zakończeniu II wojny światowej saperzy ryzykowali życie, rozminowując okoliczne tereny. Przez lata stacjonowania w Stargardzie wielokrotnie angażowali się też w działania edukacyjne, uczestniczyli i nadal uczestniczą w różnych wydarzeniach, a także udzielają się charytatywnie.

2. Stargardzki Batalion Saperów należy współcześnie do 12. Dywizji Zmechanizowanej. Tak zwane wojska inżynieryjne działają również w czasie pokoju. Wspierają ludność cywilną m.in. podczas klęsk żywiołowych. W stargardzkim batalionie funkcjonuje też patrol rozminowania, który jako jedyny aktualnie prowadzi działalność bojową. Jego członkowie zajmują się zabezpieczaniem, a później likwidacją niewypałów i niewybuchów.
 

Zdjęcie: UM w Stargardzie

Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Bieg Tropem Wilczym 2020. GALERIA