Dzisiaj jest: 22.9.2020, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Szansa na nowy start!

Dodano: 7 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Jakiś czas temu grupa przyjaciół tworzących od lat stargardzki Wolontariat Młodzieżowy Szansa postanowiła sformalizować swoją działalność.

Szansa na nowy start!

I tak w styczniu 2019 roku powstało oficjalnie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół Wolontariat Szansa. Wsparcie integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, przeciwdziałanie stereotypom dotyczącym osób niepełnosprawnych funkcjonujących w przestrzeni społecznej czy propagowanie idei wolontariatu to tylko niektóre z celów jakie sobie postawiliśmy.

Wspólne wyjazdy do kina, wycieczki, czy imprezy przy grillu to dla nas już tradycja. Nieustannie poszukiwaliśmy jednak sposobu na to, by swoją pasję pomagania i radość jaką daje wspólne spędzanie czasu przekazać dalej. Z pomocą przyszła nam Fundacja Orlen i jej program grantowy „Moje miejsce na Ziemi”. Nie namyślając się wiele postanowiliśmy złożyć wniosek o grant.

Zdając sobie sprawę z ograniczeń wynikających z bycia osobą niepełnosprawną – zarówno tych w sferze fizycznej jak i społecznej stworzyliśmy projekt „Szansa na nowy start!”, na realizację którego udało nam się pozyskać dofinansowanie w kwocie 7500 zł.

Zanim jednak opiszę ideę projektu chciałbym zwrócić uwagę na wspomniane wcześniej ograniczenia towarzyszące osobom niepełnosprawnym, a w szczególności osobom o ograniczonej mobilności ruchowej.  Życie osoby ze znacznie ograniczoną sprawnością ruchową zazwyczaj skupia się wokół Internetu. To medium daje multum możliwości jeśli chodzi o nawiązywanie kontaktów, rozwijanie zainteresowań, a równie świetnie sprawdza się jako przysłowiowy „złodziej czasu”.  Niestety znajomości wirtualne rzadko owocują nawiązywaniem relacji w realnym życiu, a osoba niepełnosprawna przez większość czasu zamknięta w „czterech ścianach” może liczyć najczęściej jedynie na całodobową obecność swojego opiekuna najczęściej rodzica. Taki stan rzeczy może prowadzić do takich zjawisk jak wypalenie, stany depresyjne czy niedobory w sferze kompetencji społecznych.

Chcąc w jakiś sposób przeciwdziałać opisanym wyżej problemom uznaliśmy za niezbędne zorganizowanie warsztatów dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Warsztaty podzielono na dwa bloki. Pierwszy  przeznaczony dla osób niepełnosprawnych poruszał między innymi takie kwestie jak budowanie relacji z innymi, poznanie swoich mocnych i słabych stron, nabycie umiejętności interpersonalnych oraz radzenie sobie w sytuacjach trudnych z wykorzystaniem asertywnego zachowania. Drugi blok,  dla opiekunów i wolontariuszy poruszał problematykę rozumienia potrzeb osób niepełnosprawnych, zniesienia barier w niesieniu pomocy i wsparcia czy budowania zdrowych relacji opartych na partnerstwie. Ostatnie zajęcia - integracyjne odbyły się wspólnie.  Był to czas na wymianę nowych doświadczeń oraz pogłębienie więzi w grupie. Warsztaty odbyły się w listopadzie, a poprowadziła je mgr Aleksandra Sileńska – psycholog, socjolog i psychoterapeuta systemowy.

Kolejnym etapem projektu są cykliczne spotkania przy grach planszowych i karciankach pod hasłem „WyGrajMy jutro!”. Trzecie już spotkanie z cyklu odbyło się w zeszłą środę (03.02.2020)., specjalnie na tą okazję został zakupiony nowy zestaw gier! Bardzo nas cieszy coraz większe zainteresowanie oraz mieszkańców Stargardu wspólnym spędzaniem czasu przy grach. Celem tych spotkań jest nie tylko dobra zabawa, ale też propagowanie idei wolontariatu wśród mieszkańców, przełamywanie stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych, ale też nawiązywanie nowych, mamy nadzieje długoterminowych znajomości. Jeśli chciałbyś pomagać, ale nie wiesz czy wolontariat jest dla Ciebie, zapraszamy! Chętnie z Tobą pogadamy i fajnie spędzimy czas razem. 

Jeśli masz ochotę po prostu poznać fajnych ludzi i spędzić miło czas również jesteś mile widziany!


Spotkania przy grach odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach 16:00-19:00 w budynku Pizzerii Sicilia przy ulicy Rumuńskiej 9a. Zapraszamy serdecznie!

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Weekend Seniora - Fotorelacja