Dzisiaj jest: 7.7.2020, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Tradycyjne kolędy wybrzmiały w cerkwi. [VIDEO].

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Już po raz dziesiąty w stargardzkiej cerkwi św. Apostołów Piotra i Pawła odbył się koncert kolęd wschodniosłowiańskich.

Tradycyjne kolędy wybrzmiały w cerkwi. [VIDEO].
Koncert kolęd w stargardzkiej cerkwi poprowadził proboszcz prawosławnej parafii ks. Jarosław Biryłko. Mówił on, że czas Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku, Święta Epifanii to szczególny czas szczególnej miłości, pokoju, nadziei i wiary. - Już po raz dziesiąty tu w stargardzkiej cerkwi św. Apostołów Piotra i Pawła, na ziemiach tak różnorodnych kulturowo spotykamy się, by dzielić radość wcielenia Syna Bożego w kolędach- mówił ksiądz. - Kolędy są często folklorem wzbogaconym i oświęconym przez świętą tradycję. Koncert jest ważnym wydarzeniem, ponieważ odbywa się w szczególnym okresie, w okresie tygodnia modlitw o jedność chrześcijan. Rokrocznie tym koncertem kończymy tydzień modlitw. My także chcemy rokrocznie zanosić nasze modlitwy, spotykać się i jednoczyć w duchu jedności chrześcijańskiej- mówił ks. Jarosław Biryłko.

Uroczystość kolędowania odbyła się pod honorowym patronatem Arcybiskupa Jerzego, Ordynariusza Diecezji Wrosławsko-Szczecińskiej oraz Prezydenta Stargardu Rafała Zająca i Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej. Przybyli goście mogli wysłuchać bogatego repertuaru w wykonaniu czterech chórów.

Echo Arioso
Chór „Echo – Arioso” im. Stanisława Moniuszki powstał na bazie Chóru Męskiego „Echo” działającego od 1972 r. przy Domu Kultury „Kolejarz” w Stargardzie Szczecińskim. Obecnie chór liczy 39 członków i od roku 1995 działa tylko pod kierownictwem artystycznym Jerzego Krawczyńskiego. W repertuarze chóru, za sprawą dyrygenta, znajduje się ponad 200 utworów o różnej tematyce: kolędy i pastorałki, pieśni patriotyczne, marynistyczne, sakralne, ludowe, okolicznościowe.

 
 
Cantum Delicium
Zespół Wokalny "Cantus Delicium" powstał 1 lipca 2010 r. przy parafii pw. św. Ottona w Pyrzycach. Idea stworzenia takiego zespołu, w którym śpiewają wyłącznie młodzi ludzie, zrodziła się z potrzeby zapewnienia właściwej oprawy muzycznej liturgii w kościele parafialnym pw. NMP Wniebowziętej w Pyrzycach. Zespół postawił sobie za cel wykonywanie przede wszystkim utworów w języku łacińskim mniej znanych kompozytorów. Drugim nurtem działalności jest śpiew cerkiewny. Zespół nie stroni również od utworów rozrywkowych, m.in. przebojów The Beatles.

 
Slavic Voices
Slavic Voices to zespół  mocno osadzony w słowiańskiej muzyce etnicznej. W repertuarze zespołu znajdują się m.in. tradycyjne pieśni ukraińskie, białoruskie, polskie, w tym także repertuar kolędowy oraz paraliturgiczny. Dlatego też ze względu na pierwotny charakter tych utworów, zespół wykonuje je przeważnie a capella. Mocną stroną grupy jest szczególna dbałość o zachowanie oryginalnych języków pieśni. Własne aranżacje, unikatowa harmonika, niecodzienne zestawienia barw głosów, tworzą niezapomniany klimat podczas koncertu.


 
Horecea z Czerniowiec
Chór "Horecea" tworzą: Dmitrij Sandulak, Michaił Lic, Sergiej Marszawka, Juruj Bojko i Andrej Blaga. Wszyscy chórzyści śpiewają w monasterze w Czerniowcach na Ukrainie, znajdującym się przy granicy z Rumunią i Mołdawią. Z uwagi na położenie i bogatą historię miejscowości, chór oprócz muzyki cerkiewnej, prezentuje swoją wielokulturowośc wykonując pieśni narodowe i kolędy w języki ukraińskim, rumuńskim, greckim i rosyjskim. W obecnym składzie chór funkcjonuje od 2012 roku. Dyrygentem chóru jest Dmitrij Sandulak. Artyści na co dzień wykonują różne zawody. Łączy ich miłość do śpiewu i muzyki. Występowali wielokrotnie na różnych festiwalach i brali udział w licznych konkursach.

 
10 edycja wspólnego kolędowania w cerkwi jest ostatnią. Ks. Jarosław Biryłko wspomniał,  że podczas tych 10 lat występowało bardzo dużo chórów z Polski oraz zagranicy na tak wysokim poziomie, że pojawił się problem jakie chóry zaprosić. - Myślę, że to co przez ten okres 10 lat mogliśmy doświadczyć było to niesamowite przeżycie, coś wspaniałego. Zawsze mogliśmy się zgromadzić w tym szczególnym okresie. Ten czas możemy wszyscy mieszkańcy Stargardu mile wspominać. Niezmiernie się cieszę, że rokrocznie udawało się to zrealizować i zapraszać różne chóry, zespoły, które prezentowały bardzo wysoki poziom- mówił ks. Jarosław Biryłko.
 
Zapraszamy do galerii zdjęć: TUTAJ
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Górnik Łęczna. GALERIA