Dzisiaj jest: 28.3.2024, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Słowenia - Polska: Fatalny mecz zakończył zwycięską serię

Reprezentacja Polski przegrała pierwszy mecz w eliminacjach do Euro 2020. Wcześniej odniosła cztery zwycięstwa z rzędu.

W piątek drużyna prowadzona przez Jerzego Brzęczka uległa na wyjeździe Słowenii 0:2. To były pierwsze stracone punkty i gole w tych eliminacjach. Trudno jednak o korzystny wynik, jeżeli w całym meczu oddaje się jeden celny strzał. Rywale mieli pięć takich uderzeń i dwukrotnie pokonali Łukasza Fabiańskiego.

Początkowo Biało-Czerwoni mieli niewielką przewagę. Z czasem jednak mecz się wyrównał. Słoweńcy mieli plan na to spotkanie. Niski pressing i szybkie kontry - to miało dać im punkty. Defensywa reprezentacji Polski w pierwszej połowie popełniła kilka błędów. Dwa razy sytuację uratował Łukasz Fabiański. W 35. minucie z rzutu rożnego dośrodkował Josip Ilicić. Piłkę w zamieszaniu podbramkowym zgrał Andraz Sporar, a gola zdobył Aljaz Struna.

Strzelony gol podbudował gospodarzy. W ostatnich 10 minutach pierwszej połowy to oni byli groźniejszą drużyną. Biało-Czerwoni przez 45 minut nie oddali celnego strzału na bramkę. Niestety druga połowa nie była lepsza. W 65. minucie Sporar wyprzedził Michała Pazdana i wykorzystał znakomite podanie Ilicicia podwyższając na 2:0. Sam Ilicić mógł jeszcze powiększyć prowadzenie swojej drużyny.

Odpowiedź była bardzo słaba. Sytuacji nie mieli Robert Lewandowski i Krzysztof Piątek. Słoweńcy mają znakomitego bramkarza ze światowego topu. Piłkarz Atletico Madryt, Jan oblak, nie miał jednak wiele pracy. Wyłapał kilka dośrodkowań, a pierwszego celnego strzału doczekał się w 70. minucie. Grzegorz Krychowiak spróbował z za pola karnego, ale trafił prosto w golkipera. To była jedyna próba w światło bramki.

Sytuacja w tabeli jest nadal niezła, ale 12 punktów nie daje jeszcze awansu na Euro 2020. Po zwycięstwie 6:0 nad Łotwą druga w tabeli Austria ma dziewięć oczek, a trzecia Słowenia zgromadziła osiem punktów. W trzecim meczu 5. kolejki Izrael zremisował 1:1 z Macedonią Północną. Szansa na rehabilitację już w poniedziałek na Stadionie PGE Narodowym w pojedynku z Austrią, od którego rozpocznie się runda rewanżowa.

Słowenia - Polska 2:0 (1:0)
1:0 - Aljaz Struna 35’
2:0 - Andraz Sporar 65’