Dzisiaj jest: 20.2.2020, imieniny: Anety, Lehca, Leona

NoweLove Czytanie Narodowe w Książnicy Stargardzkiej

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

NoweLove Czytanie Narodowe w Książnicy Stargardzkiej
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w ubiegłym roku Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. 
Narodowe Czytanie odbywa się w całej Polsce i za granicami, i obejmuje już ponad 2000 miejsc. 

Podczas tegorocznej, ósmej odsłony akcji Narodowe Czytanie, Para Prezydencka zaproponowała do czytania  osiem polskich nowel.
 
  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka;
  3. Katarynka – Bolesław Prus;
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont;
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz;
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.
 
Jak podkreśla Pan Prezydent RP Andrzej Duda, w wystosowanym z tej okazji liście otwartym:
 
„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.” 

Dyrekcja i bibliotekarze Książnicy Stargardzkiej przygotowują wspólne, niekonwencjonalne czytanie. Koniecznie trzeba na nim być, bo pracownicy Książnicy każdego roku udowadniają stargardzianom, że czytanie jest cool!

Spotykamy się 7 września o godzinie 10:00 w Czytelni Głównej i Informatorium Książnicy Stargardzkiej, zakrzywiamy czasoprzestrzeń, cofamy się do czasów szkolnych i przypominamy sobie klasykę polskiej literatury, albo... się z nią zapoznajemy… i przekonujemy, że nie taki diabeł straszny, kiedy biorą go za rogi stargardzcy bibliotekarze.
 

 
Źródło foto: Książnica Stargardzka
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Kolędy w Cerkwi Greckokatolickiej nad Iną. GALERIA