Zajęcia odbywać się będą w nowoczesnym Centrum Edukacyjno- Szkoleniowym RescueLAB Stargard. Zarząd Powiatu Stargardzkiego zdecydował o zawarciu umowy z WOPR, w ramach realizacji zadania publicznego. Szkoleniem zostaną objęci uczniowie klas drugich szkół ponadpodstawowych od 26 września do 20 grudnia 2019 r.
Planowane zajęcia w Centrum Edukacyjno- Szkoleniowym RescueLAB Stargard, zlokalizowanym w Szkole Podstawowej Nr 10 przy ul. 11 Listopada, obejmą uczniów klas drugich ze wszystkich sześciu placówek szkolnictwa ponadpodstawowego prowadzonych przez Powiat Stargardzki. Podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poznawać będą 20- 30 osobowe grupy uczniów. Instruktorzy WOPR zaplanowali lekcje w zakresie resuscytacji krążeniowo- oddechowej (RKO), obsługi defibrylatora (AED) oraz układania poszkodowanej osoby w pozycji bezpiecznej. Przewidziano także praktyczne ćwiczenia, podczas których uczestnicy zajęć opanują zasady postępowania w przypadku zadławienia się lub zakrztuszenia ofiary wypadku. Ucząc udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, organizatorzy zajęć wykorzystywać będą najnowszy sprzęt, jakim dysponuje RescueLAB Stargard- na czele z fantomami, przydatnymi w praktycznym nabywaniu umiejętności, jak reagować w przypadku zatrzymania akcji serca.
Wymiar zajęć zaplanowanych na jesień jest bezcenny. W praktyczny sposób przybliży bowiem młodym uczestnikom podstawowe reakcje w sytuacji, gdy drugi człowiek potrzebuje natychmiastowej pomocy, minuty zaś dzielące od przyjazdu karetki okazują się kluczowe. Stąd praktyczna praca u podstaw, której celem jest przyswojenie sobie odruchów i nawyków, mogących uratować czyjeś życie w dramatycznych sytuacjach: na plaży, ulicy, w pociągu czy autobusie lub w okolicznościach wypadku drogowego.
Zajęcia zaplanowane przez instruktorów WOPR pomogą też w nabraniu pewności siebie, zapewnią również umiejętność w panowania nad sobą i własnym strachem, który może paraliżować niejedno działanie. Ćwiczenia z wykorzystaniem fantomów pomogą m.in. w opanowaniu własnych czynności i spokojnym podejmowaniu decyzji, odnośnie postępowania z ofiarą wypadku do czasu przyjazdu profesjonalnych służb.
Zajęcia przeprowadzone przez ratowników z udziałem uczniów klas drugich stargardzkich szkół ponadpodstawowych, zyskają więc wartość i znaczenie- na miarę życia.